×

Hinweis

There is no category chosen or category doesn't contain any items

Rywalizacja dwóch mistrzyń świata, niemieckie objawienie oraz 1725 biegaczy na mecie. Ostatni dystans Biegu Piastów 2020 przejdzie do historii polskich biegówek

Mistrzyni świata i olimpijska Justyna Kowalczyk, aktualnie trenerka kadry narodowej kobiet, przyjechała na Bieg Piastów przerywając pobyt na Mistrzostwach Świata w Oberwiesenthal w Niemczech. Bardzo dobrze się czuje w Górach Izerskich, lubi tutejsze trasy i ludzi startujących w Biegu Piastów.

Królowa Polskich Nart walczyła o zwycięstwo z renomowaną Czeszką – dwukrotną zwyciężczynią Biegu Piastów na głównym dystansie, a w 1999 mistrzynią świata juniorek Zuzaną Kocumovą. Czeszka prowadziła początkowo z kilkoma sekundami przewagi, ale pod koniec dystansu odskoczyła i na mecie zameldowała się o 33 sekundy szybciej niż Justyna Kowalczyk. Polska mistrzyni za metą poczekała na Kacpra Tekielego — swego partnera życiowego.
Trzecie miejsce zajęła 20-letnia Marcelina Wojtyła. Jej rówieśnik Jacob Walther, starający się o awans do kadry Niemiec na Puchar Świata, nie dał szans Tomasowi Veberowi i Janowi Antolcowi.

  • Hits: 241
  • Hits: 167
  • Hits: 166
  • Hits: 418
  • Hits: 286

J. Kowalczyk poprowadziła do mety całą armię Piastów! Jej zgłoszenie na 25 km zachęciło wiele osób do startu. Nawet takich, którzy nigdy wcześniej nie startowali w żadnych zawodach. Martyna Kaczmarek stanęła drugi raz na biegówkach, jeszcze przed samym startem uczyła się je zakładać. Dobiegła... ostatnia. Po ponad 4 godzinach i 36 minutach oczekiwał na nią szpaler organizatorów ze stowarzyszenia BIEG PIASTÓW.

Obie zawodniczki, Kowalczyk i Kaczmarek przyczyniły się do dwóch rekordów frekwencji: w polskim biegu narciarskim i frekwencji Polek w jednym biegu. Pierwszy rekord to 1725 osób, a drugi: 444 panie.
Justyna Kowalczyk była fetowana przez licznych kibiców i społeczność Szklarskiej Poręby, której częścią są Jakuszyce. Decyzją Rady Miasta została doceniona jej sympatia do tego miejsca: otrzymała honorowe obywatelstwo Szklarskiej Poręby.

Bieg na 25 km zaliczany jest do klasyfikacji globalnego cyklu Worldloppet i czeskiego Skitour. W ramach Biegu Piastów rozegrano Mistrzostwa Polski kobiet na 25 km. Wyniki na stronie Data Sport https://wyniki.datasport.pl/results3196

Źródło: Bieg Piastów