×

Hinweis

There is no category chosen or category doesn't contain any items

W centrum Szklarskiej Poręby znajduje się jeden z najciekawszych obiektów w tym mieście – Młyn Świętego Łukasza.

Budynek zasługuje na uwagę nie tylko ze względu na piękną architekturę górską, ale także na interesujacą historię tego miejsca oraz ciekawą propozycję dla współczesnych gości i mieszkańców miasta.

Młyn Świętego Łukasza  to jeden z najstarszych obiektów zabytkowych w Szklarskiej Porębie. Budowla z 1870 roku była początkowo młynem, karczmą i tartakiem.

Na początku zeszłego wieku budynek strawił pożar i w latach 1920 - 1922 przystąpiono do odbudowy pod kierownictwem radcy budowlanego Franza E. Schumana. Z dawnej budowli pozostały jedynie kamienne mury piwnic, parteru i piętra.

Właścicielem obiektu był wówczas Ewaryst Töpfer. Dla realizacji remontu, a właściwie budowy nowego obiektu, zawiązane zostało towarzystwo "Kunst und Gewerbehaus G.m.b.H.", którego celem była również opieka nad rodzimą śląską sztuką.

Architektonicznie odremontowany obiekt nawiązywał do chat wiejskich o konstrukcji przysłupowo - zrębowej, krytych gontem bądź łupkiem.

Po odbudowie właściciel obiektu udostępnił kilka sal grupie artystów osiadłych w Szklarskiej Porębie, zwanej jako Bractwo św. Łukasza założone przez Hermana Hendricha. Pierwszą wystawę otwarto 09.09.1922 roku.

Wzięli w niej udział m.in. prof. Hanns Fechner, prof. Arnold Busch, Geogr i Joachim Wichmann i Cirillo dell' Antonio - rzeźbiarz ze Szkoły Rzemiosł Artystycznych w Cieplicach. Stowarzyszenie liczyło jedenastu członków. W młynie wystawione były ich prace.

Szklarska Poręba zawsze przyciągała ludzi twórczych szukających pod Szrenicą natchnienia do swoich prac. Tak było 100 lat temu, tak też jest i dzisiaj. Kilka lat temu powstało  Stowarzyszenie Nowy Młyn – nawiązujące do kolonii artystów działających tu w latach 20. i 30. ubiegłego wieku.

Obecnie Młyn Świętego Łukasza to starannie odrestaurowany budynek, który w swoim wnętrzu kryje przytulną restaurację, dyskotekę a także pokoje gościnne. Na parterze restauracja urządzona jest w stylu nawiązujacym do historii tego miejsca. Drewniane stoły, kominek,  pięknie odrestaurowany sufit ukazuje szlachetne drewno.

Wszystko to sprawia, że goście chętnie smakują tu staropolskich i regionalnych potraw przygotowanych według tradycyjnych receptur. Piętro wyżej to królestwo kuchni włoskiej. Ja zapewniają gospodarze pizza jest „..z mąki naszej na kamieniu młyńskim pieczona..”.

W Młynie , jak to w młynie, można się również dobrze zabawić. Codziennie wieczorami odbywają się potańcówki w rytmach lat 70, 80 i 90-tych. W innej sali jest dyskoteka z muzyką klubową. Od godziny 15.00 do 18.00  bawić się mogą tu również dzieci, dla których organizowane są zabawy i konkursy.

Właściciele obiektu, chcąc nawiązać do kulturalnej tradycji tego miejsca, pragną w niedługim czasie wystawić piękny zbiór kartograficzny map terenów obecnego Dolnego Śląska, pochodzących nawet z XV wieku ! Taka wystawa będzie na pewno niezwykle interesująca nie tylko dla kartografów, ale i ludzi  ceniących piękno tych terenów.

Zapraszamy do Młynu Świętego Łukasza, gdzie historia spotyka się z współczesnością, oferując swym gościom wiele możliwości ciekawego spędzenia wolnego czasu.

Adres:
ul. 1 Maja 16
58-580 Szklarska Poręba

Strona internetowa: www.mlynlukasza.pl