×

Hinweis

There is no category chosen or category doesn't contain any items

Lanov-Szklarska-Karpacz

Karpackie spotkanie zakończyło kilkuletni program polsko-czeskiego poznawania się bardziej

W przepięknej jesienno-przedzimowej scenerii w środę 10 listopada 2021 r., odbyło się kolejne spotkanie w ramach programu Poznajmy się bardziej / Poznejme se více realizowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego CZ / PL Przekraczamy Granice. Gospodarzem tematycznego spotkania o współpracy gmin było miasto Karpacz, a uczestnikami-beneficjenci — pracownicy samorządowi czeskiego Lánova, Szklarskiej Poręby i Karpacza. Podczas spotkania, którego pierwszym etapem był wybudowany w 2019 r. położony na wys. 600 m n.p.m. z pięknym widokiem na Karkonosze, stadion miejski w Karpaczu, uczestnicy poznali bliżej naszą Królową lekkiej atletyki, światowej sławy sportsmenkę Irenę Szewińską, której imię nosi ten nowoczesny obiekt sportowy. W sali  konferencyjnej prezentowane są osiągnięcia naszej mistrzyni kraju, kontynentu i świata, wielokrotnej medalistki olimpijskiej.

Lanov-Szklarska-Karpacz

Kolejnym celem była Świątynia Wang. Wszyscy z zainteresowaniem wysłuchali prelekcji odtworzonej z nagrania w języku czeskim. Opowieści o tym unikatowym w skali światowej sakralnym obiekcie, jego historii i ludziach, o naszych wybitnych twórcach kultury, których miejsce wiecznego spoczynku znajduje się na przykościelnym cmentarzyku, dopełnił widok na panoramę Karkonoszy i Kotlinę Jeleniogórską. Następnie wysiłek rekreacyjny, przejście z kijkami szlakiem przez Rówienkę i Polanę Bronka Czecha, gdzie podczas odpoczynku w promieniach słońca z widokiem ośnieżonej Śnieżki i grzbietu  Karkonoszy, interesująco o kociołkach wietrzeniowych na skałach Pielgrzymy (skąd się wzięły i dlaczego przybrały takie osobliwe formy owiane tajemniczymi legendami), odczytywaniu czasu dnia wyznaczanego przez słońce i skałkę Słonecznik, opowiadała przewodniczka sudecka, a zarazem urzędniczka miejska oraz komendant Straży Miejskiej. Grupa trzydziestu osób dotarła do kultowego miejsca — schroniska PTTK im. Waldemara Siemaszki nad Małym Stawem, Samotni.

Lanov-Szklarska-Karpacz

Wszyscy odchodzili z przekonaniem, że to najbardziej urokliwe miejsce w Karkonoszach. Tu każdy chciał mieć fotografię na tle stawu i schroniska, czy to indywidualną, czy grupową, bądź selfie. Wielu pozostałoby dłużej. Wielu, szczególnie Czesi zapewniali, że tu jeszcze powrócą. Trasa szlakiem przy Strzesze Akademickiej była okazją do zapoznania grupy przez panią przewodnik o początkach i tradycjach turystyki w Karkonoszach, tragarzach, laborantach, sławnych osobach ciągnących w Góry Olbrzymie i na szczyt jej królowej — Śnieżkę. Z kolei w Biały Jar to przestroga dla lekceważących niebezpieczeństwa czyhające w górach. Sugestywny opis tragedii, które tu się wydarzyły przy zejściu lawin robią wrażenie.

Lanov-Szklarska-Karpacz

Po kilkugodzinnej wędrówce podsumowanie nastąpiło w sali VIP karpackiego stadionu. To już ostatnie, organizowane przez polskich uczestników projektu, działanie. Koordynatorzy w imieniu wszystkich trzech miasta-partnerów zgodnie skonstatowali, iż pięcioletni okres (z uwzględnieniem przerwy w 2020 r.) realizacji projektu, ilość i różnorodność zajęć poznawczych, godziny i dni wspólnie spędzonego czasu, warsztaty, zawody, zwiedzanie spełniły zamierzony cel — wzajemne lepsze poznanie się, zbliżenie mieszkańców z nadgranicznych gmin. A wspomnieć należy, iż beneficjentami projektu były dzieci i młodzież, szkoły, nauczyciele, strażacy, urzędnicy i seniorzy.

Lanov-Szklarska-Karpacz

Zajęcia były organizowane nie tylko w grupach wiekowych, społecznych i zawodowych. Wiele spotkań było integrujących wszystkich. Chociażby przedostatnie spotkanie organizowane przez Szklarską Porębę 17 września br. Biwak w osadzie Orle dla 105 reprezentantów całego przekroju uczestników, z bogatym, różnorodnym programem poznawczym i rekreacyjnym. Poznanie wznoszonego Dolnośląskiego Centrum Sportów POLANA JAKUSZYCKA, przechadzka nordic walking, pikniki w szałasach wypoczynkowych na Dziale Izerskim i przy mostku na Izerze, poznawanie przyrody Gór Izerskich, minerałów, obserwacje astronomiczne, odkrywanie tajemnice ciemnego nieba i wypatrywanie Superksiężyca, spacer ścieżką edukacyjną — Modelem Układu Planetarnego, spotkania samorządowców na mostku i jeszcze więcej...

Uczestnicy rozstali się nieco zasmuceni finiszem programu, ale także napełnieni nadzieją na lepsze, bezpośrednie, wzajemne, serdeczne kontakty w przyszłości.

Koordynator Projektu Miasta Szklarska Poręba, Feliks Rosik