Bezpłatna mammografia

Bezpłatna mammografia

From 28.09.2021 09:00 until 28.09.2021 15:00

Categories: Dla mieszkańców

Hits: 399

Rate:

Badania profilaktyczne w ramach Programu Profilaktyki Raka Piersi

Bezpłatna mammografia, finansowana przez NFZ dla pań w wieku od 50 do 69 roku życia, które są ubezpieczone i nie miały wykonanej mammografii w ramach Programu Profilaktyki Raka Piersi w ciągu ostatnich 24 miesięcy lub są w grupie ryzyka i w roku poprzedzającym otrzymały pisemne wskazanie do wykonania ponownej mammografii po upływie 12 miesięcy.

Programem nie są objęte kobiety, u których już wcześniej zdiagnozowano zmiany nowotworowe o charakterze złośliwym w piersi.

Mobilna pracownia mammograficzna LUX MED będzie przyjmowała w Szklarskiej Porębie 28 września 2021 w godzinach 9-15 przed Oddziałem Opiekuńczo-Leczniczym przy ul. Szpitalnej 1.

Ponadto w Kowarach 27 bm. (10-16) na placu przy amfiteatrze przy ul. Jagiellończyka (obok "Biedronki") i w Podgórzynie 30 bm. (10-16)  przed restauracją Nad Stawami przy ul. Żołnierskiej 2.

Przed badaniem wymagana jest rejestracja telefoniczna (nr 586 662 444) lub przez stronę int. (http://www.mammo.pl/formularz). Do weryfikacji uprawnień do badania potrzebny jest dowód osobisty. Na badanie należy wziąć zdjęcia z poprzednich mammografii, o ile nie były one wykonane w pracowni LUX MED.

W związku z epidemią Covid-19 w trosce o zdrowie i bezpieczeństwo pacjentek i personelu medycznego stosowane są środki ochrony. Należy używać przed i podczas badania maseczek.

Program Profilaktyki Raka Piersi
Aby wykryć potencjalną chorobę na najwcześniejszym jej etapie, a tym samym obniżyć wskaźnik umieralności z powodu raka piersi do poziomu osiągniętego w przodujących państwach Unii Europejskiej, trzeba regularnie badać jak największą populację Polek.
Dotychczasowe wyniki są niepokojące — odbiegają od wyników europejskich i wskazują spadek odsetka przebadanych Pań, który w marcu 2020 roku wynosił zaledwie 38 % uprawnionych kobiet, a w lipcu 2021 roku spadł do 34 %.
Mammografia jest najbardziej skuteczną metodą wykrywania raka piersi u kobiet powyżej 40 roku życia i najskuteczniejszym badaniem przesiewowym u kobiet w przedziale wiekowym 50-69 lat. Wcześnie wykryty nowotwór umożliwia natychmiastowe, skuteczne leczenie oraz daje niemal 100% gwarancję powrotu do zdrowia.

Więcej informacji na temat mammografii na stronie www.mammo.pl.

Badania realizuje LUX MED Diagnostyka, Region Mammografia, z siedzibą przy ul. Nocznickiego 8a w Gdyni.

Mammografia 28 września 2021