×

Hinweis

There is no category chosen or category doesn't contain any items

43 zawodniczki i zawodnicy wystartowali w sobotni poranek 26 lutego 2011r. w Pre World Uphill Trophy w Szklarskiej Porębie.

Zawody będące próbą generalną przed przyszłorocznym Pucharem Świata FIS w biegach narciarskich miały wymiar szczególny. Po raz pierwszy w Polsce został zorganizowany bieg pod górę na wzór słynnego Alpe de Cermis połączony z ostrym zjazdem.

Biegacze zmagali się z podbiegiem na Szrenicę, po jego pokonaniu zjeżdżali do mety usytuowanej tak jak start przy dolnej stacji kolejki krzesełkowej SKIARENA Szrenica. Od startu bardzo mocne tempo narzucili biegacze czescy Radek Sretr i Victor Novotny, którym kroku dotrzymywał Mariusz Michałek z AZS Katowice.

To był niezwykle trudny bieg, na podbiegu ostro walczyłem z Radkiem Stekrem, do najwyższego punktu trasy dotarliśmy razem - mówił po biegu Michałek. Decydujący okazał się zjazd podczas którego na stromym odcinku wypadłem z trasy i straciłem kontakt z Radkiem. Nie sposób było odrobić stracony dystans - dodał biegacz z katowickiego AZS, który szybko podniósł się po upadku i wywalczył miejsce na najniższym stopniu podium.

Zwycięzca Radek Sretr chwalił Mariusza za wspaniałą walkę. Losy wygranej ważyły się do końca, na szczycie byłem bardzo zmęczony i miałem obawy, czy zdołam utrzymać tempo do mety, zwłaszcza, że Mariusz cały czas był tuż za mną - skomentował bieg Radek. Wśród pań zwyciężyła Czeszka Jitka Pesinova, która zaskoczyła wszystkich na konferencji prasowej po biegu.

Dla mnie było dość łatwo i przyjemnie - powiedziała Pesinova wprawiając w lekkie zdumienie dziennikarzy. Trzecie miejsce w rywalizacji kobiet wywalczyła Magdalena Nykiel. Ciężki bieg, wymagał naprawdę dobrego przygotowania, biegnąc cały czas miałam nadzieję, że już za moment pojawi się przecinka w lesie i zobaczę zjazd. A tu kolejny zakręt i kolejny…- oceniła na mecie 8- kilometrowego biegu Magdalena Nykiel.(Tekst i foto: Centrum Promocji AK-Pol)

WYNIKI:
Mężczyźni
1. Radek Sretr SKI Klub Jablonec (CZE) - 27:52,3
2. Victor Novotny Fischer (CZE) - 29:04,3
3. Mariusz Michałek AZS AWF Katowice - 29:44,2
4. Marcus Keplinger Ramsau (AUT) - 29:44,7
5. Tomasz Kałużny Jelenia Góra - 32:46,7
6. Wojciech Smykowski Karkonosze Jelenia Góra - 33:19,2

Kobiety
1. Jitka Pesinova Biathlon Horni Branna (CZE) - 35:45,1
2. Helena Rejzkova Eintracht Braunschweig (CZE) - 37:54,3
3. Magdalena Nykiel Karkonosze Jelenia Góra - 41:29,5
4. Jolana Benesova Redpoint TOKO Team (CZE) - 50:03,3
5. Ewa Szmel Piechowice - 53:25,7
6. Natalia Frączek LKKS Atom Broxmet Dzierżoniów - 54:36,9

Lista wyników kobiet
Lista wyników mężczyzn

Imprezy sportowe, które przeszły do historii miały w sobie odrobinę szaleństwa.

Zważywszy na możliwości sprzętowe sprzed prawie stu lat Bieg Wazów (Vasaloppet) był wielkim wyzwaniem dla zawodników.Jeszcze bardziej ekstremalny był Tour de France na rowerach sprzed stu lat.


Uphill Trophy
ma być najtrudniejszym biegiem w ramach Pucharu Świata. Czy jest to równie szalony pomysł jak Vasaloppet, czy Tour de France? Miejmy nadzieję, że jest to przynajmniej tak dobry pomysł, jak Tour de Ski. Może za jakiś czas będą padały pytania o okoliczności, w jakich powstał pomysł na Uphill Trophy.

Wiemy już, że Uphill Trophy jest trudniejsze, niż Alpe Cermis. Mariusz Michałek z AZS AWF Katowice mógł na gorąco porównać obydwa biegi i nie miał w tym zakresie żadnych wątpliwości.

Mariusz Michałek stoczył dzisiaj heroiczny pojedynek z Radkiem Sretr o zwycięstwo. Do końca podbiegu kontrolował Stretra. Zabrakło szczęścia i Mariusza przy dużej prędkości wyrzuciło z trasy. Stracił cenne minuty, ale pokazał hart ducha i zdobył trzecie miejsce.

Przed biegiem słyszałem różne komentarze o nowym pomyśle Joerga Capola. Nie wszyscy podchodzą do tego biegu z entuzjazmem.
Najbardziej ucieszyła mnie  opinia trenera Mariusza Michałka - pana Wiesława Cempy, iż takie urozmaicenie było biegom narciarskim potrzebne.

W pierwszym wydaniu pobiegło sporo amatorów, którzy postulowali, by w następnych latach odbywał się nie tylko Uphill Trophy w ramach Pucharu Świata, ale również drugi bieg dla amatorów. To chyba cieszy najbardziej. Pierwszą edycję Uphill Trophy ukończyło 34 mężczyzn i 9 kobiet .

Dziękuję wszystkim, dzięki którym ta impreza mogła się odbyć. Pokazaliśmy po raz kolejny, że potrafimy zrobić dobrą imprezę sportową. W biznesie sukces osiągają ci, którzy robią coś, czego nie potrafią zrobić inni lub robią coś lepiej, niż inni. Zróbmy w Polsce coś, czego nie robił jeszcze nikt na Świecie i zróbmy to najlepiej.

Jacek Jaśkowiak
Członek Komisji d.s Pucharu Świata FIS

I miejsce w konkursie na najlepszy materiał filmowy o wyścigu.
I miejsce w konkursie na najlepszy materiał filmowy o wyścigu.