W dniach od 14 do 16 sierpnia 2009 Szklarska Poręba po raz kolejny zmieniła się w rowerową stolicę Polski.
Do miasta Pod Szrenicą zjechało kilka tysięcy rowerzystów i kibiców, którzy z przyjemnością przyglądali się zmaganiom zawodników.

Festiwal zaczął się od mocnego uderzenia – Downhill, czyli efektowny i szybki zjazd po stoku Szrenicy. Najpierw widzów rozgrzały przejazdy eliminacyjne a po nich przyszedł czas na finał. Wśród Pań bezkonkurencyjna okazała się Magda Klepacka. W kategorii licencjonowanej triumfował Maciej Kucbora, w klasie Hobby Full najszybciej na mecie pojawił się Mariusz Wąsowicz a w kategorii Hobby Hardtail Mateusz Zelek.
Następnym punktem piątkowego programu były zawody BMX, MTB rozegrane na skateparku. Niezwykłe ewolucje na rowerach rozgrzały publiczność do czerwoności. W kategorii BMX PRO najlepszy okazał się Damian Onufrak. Wśród amatorów poziom był bardzo wyrównany i jury zdecydowało się na przyznanie dwóch pierwszych miejsc – zajęli je Maciej Kiwak i Patryk Pilichiewicz. Na rowerach MTB bezkonkurencyjny okazał Dawid Godziek.
Po sportowych emocjach przyszedł czas na chwilę ukojenia podczas V Festiwalu Filmów Rowerowych oraz Lech Bike Festiwal Party – imprezę w namiocie sponsora.

Pierwszą konkurencja zaczynającą drugi dzień festiwalu był to Maran. Piękna i słoneczna pogoda oraz dwie długości Maratonu do wyboru – Piccolo 36,5 km i Grande 72 km. W kategorii Grande Open zwyciężył Marek Konwa a w klasie Picoolo Open najszybciej na mecie pojawił się Radosław Tecław. Pełna lista zwycięzców Maratonu w poszczególnych kategoriach znajduje się na stronie www.festiwalrowerowy.pl
Po dekoracji zwycięzców Maratonu przyszedł czas na „Dirt Jump Contest” czyli zawody w skokach na specjalnych ziemnych hopkach. Najlepszy w kategorii BMX okazał się Mamba, w MTB Amator najlepszy był Odys a MTB Pro zwyciężył Szaman
Wieczorem tradycyjnie Festiwal Filmów Rowerowych oraz Lech Bike Festiwal Party.
Przez cały dzień turystom odwiedzającym rowerowe miasteczko zlokalizowane przy dolnej stacji wyciągu na Szrenicę czas umilali Author Gang Riders. Najlepsi w swoim fachu Damjan Siriski oraz Kuba Vencl przygotowali niesamowity show- niesamowite połączenie Dirt Jump, Slopestyle i Freestyle.

W niedzielę miał miejsce „Dirt Best Trick Show” czyli konkurs na najlepszą ewolucję „na ziemi”. Po tym przyszedł czas na najbardziej widowiskową część każdego Lech Bike Festiwal - „Air Water Bike Show” czyli konkurs skoków do wody. Jest to najbardziej wyczekiwana część każdej edycji Lech Bike Festiwal. Zabawa polega na zjechaniu ze specjalnie zbudowanej do tego celu kilkumetrowej rampy na rowerze wprost do wody. Jury oceniało nie tylko odwagę zawodników ale przede wszystkim wykonywane przez nich skomplikowane  ewolucje. Najbardziej podobały się skoki, które wykonał Kuba Szopa – zajął on pierwsze miejsce. Drugi na podium był Cezary Wiewiór a trzeci Benek.

Podczas trwania XIII Lech Bike Festival odbyły się również targi rowerowe – największa tego typu impreza branżowa w naszym kraju. Można było nabyć wiele ciekawych produktów po atrakcyjnych cenach.
W czasie Festivalu zaprezentowano trzecią odsłonę Dukatu Miejskiego. Okolicznościowa moneta zawierająca wizerunek rowerzysty i herb Szklarskiej Poręby ma równowartość 6 złotych. Można ją było nabyć w rowerowym miasteczku przy dolnej stacji wyciągu na Szrenicę. Po zakończeniu Lech Bike Festival moneta jest do nabycia w kilkunastu punktach na terenie Szklarskej Poręby. Akcja trwa do 31 grudnia 2009.

Kolejna edycja Lech Bike Festival potwierdziła miano Szklarskiej Poręby jako Rowerowej Krainy.

Więcej zdjęć TUTAJ