Hernik pierwszy na mecie. Rożek najlepszy w Ultra. Romet ma najmocniejszy zespół

Bike Maraton w Szklarskiej Porębie zawsze jest wyjątkowy, ale tegoroczne okoliczności sprawiły, że był też historyczny. Opóźniona przez epidemię o trzy miesiące inauguracja cyklu, dwudziestolecie BM wypchnięte z pierwszego planu przez koronawirusa i odwoływanie kolejnych startów, osiągnięty limit 1100 uczestników i to mimo obaw co do niejasnej przyszłości imprez sportowych, a wreszcie zawody przeprowadzone według bezprecedensowego sanitarnego reżimu. To wszystko sprawiło, że tegoroczny Ultra BM w Szklarskiej napisał kolejny, symboliczny rozdział w historii polskiego MTB.

Bike Maraton 2020 w Szklarskiej Porębie

Dystans GIGA Ultra to niemal 100 km doskonale poprowadzonej i przygotowanej trasy, na której zawodnicy z czołówki spędzili ponad pięć godzin. Najlepsi, Karol Rożek (CST 7r MTB Team) i Wojciech Halejak (JBG2 Cryospace) podkreślali na mecie, że to był wyścig morderczy. Rożek ostatecznie tę batalię z trasą i rywalami wygrał, wyprzedzając o minutę kolejnych z JBG2 Cryopspace. Halejak był drugi, a Mariusz Kozak trzeci.
Mocno obsadzona była również rywalizacja kobiet. Spośród nich najlepsza była Marlena Drozdziok (KM Sport Team, czas 6:25:45), przed Barbarą Borowiecką (Szczepan Bike) i Zuzanną Krzystałą (Volkswagen Samochody Dostawcze MTB Team). Trzeba przypomnieć, że w poprzednich latach karkonoska stówa pojawiała się w samym środku sezonu. Tym razem kolarze górscy musieli zmierzyć się z dystansem na jednym z pierwszych startów w roku.

 Bike Maraton 2020 w Szklarskiej Porębie

Na dystansie MEGA (49 km) pierwszy zaparkował Kacper Fiszer (Real 64-sto), przed Pawłem Ścierskim (MŚ Cycling&Dietetyka) i Maciejem Stanowiczem (Mitsubishi Materials MTB Team). Wśród kobiet pierwsza była Aleksandra Andrzejewska, druga Laura Stark z Niemiec (Team Bauer Werner), a trzecia Sandra Adamczyk (Orion Art Stal Team).

CLASSIC w Szklarskiej Porębie miał tym razem 33 km, a najszybszym zawodnikiem na tym dystansie był Piotr Iciaszek (Sportfuel.pl). Drugie miejsce zajął Daniel Smolarz (Gomola Trans Airco), a trzecie Grzegorz Kubaczka (AG-architekci.pl). Sensacyjną zwyciężczynią w klasyfikacji open pań okazała się urodzona w 2010 zawodniczka teamu Huzar Bike Academy, Natalia Piróg. Na mecie narzekała na ból nóg, ale wciąż była w doskonałej kondycji i doskonałym humorze. Chyba trzeba dokładnie zapamiętać to nazwisko... Druga była Martyna Wiśniewska (Kondycja.net Team), a trzecia Iwona Mielecka.

Bike Maraton 2020 w Szklarskiej Porębie

Najkrótszy dystans FUN (21 km) ukończyło dokładnie 100 osób. Z prawie tysiąca uczestników, którzy dotarli do mety wszystkich sobotnich dystansów, najszybszy był jadący tę pętlę Łukasz Hernik.

Klasyfikacje drużynowe zdominował Romet Factory Team, wygrywając dwie z nich, a w jednej zajmując miejsce trzecie. W klasyfikacji drużynowej Muszkieterów najlepszy był team Gomola Trans Airco. W klasyfikacji młodzieżowej również wygrał team Romet Factory.

Bike Maraton 2020 w Szklarskiej Porębie

To był dłOOgi ;-) dzień. Długi i trudny maraton. Nie tylko ze względu na dystans, ale również — na okoliczności. Oddzielone od siebie czasowo grupy zawodników, z wydzielonej, pozbawionej kibiców strefy startowały od 9 do 12. Dekoracje, ograniczone tylko do klasyfikacji open, przy minimalnym udziale widzów, odbywały się od 15. Obsługa mety pracowała do godz. 18. Wszystko odbywało się według zasad narzuconych przez reżim epidemii — sanitarne obostrzenia. Poddali się im wszyscy: ekipa organizacyjna, zawodnicy, kibice. Bez zrozumienia tych reguł i ich zaakceptowania to przedsięwzięcie po prostu by się nie udało. Chęć do jazdy i startowania, głód wyścigów, sprawna organizacja i koordynacja wszystkich elementów tak dużych zawodów oraz nadzieja, że wszystko w końcu wróci do normy, sprawiły że inauguracja Bike Maratonu 2020 stała się faktem! Można już myśleć o powrocie do hucznych obchodów dwudziestolecia Bike Maratonu. Nie zapomnieli o tym włodarze Szklarskiej Poręby. Tuż przed pierwszym startem burmistrz miasta Mirosław Graf wręczył Maciejowi Grabkowi okolicznościową statuetkę w podziękowaniu za dwadzieścia lat promocji Szklarskiej Poręby i kolarstwa górskiego.

Bike Maraton 2020 w Szklarskiej Porębie

Dzień po Bike Maratonie mieliśmy jeszcze długo wyczekiwaną inaugurację szosowego cyklu PKO Ubezpieczenia Via Dolny Śląsk, a Szosowy Klasyk Szklarska Poręba był pierwszym tegorocznym wyścigiem tej serii. Wygląda więc na to, że rozmrażanie polskiego kolarstwa zaczęło się na dobre w ubiegły weekend w Szklarskiej Porębie.

<pre>Źródło: Grabek Promotion</pre>