Wkrótce pierwsze zawody narciarskie w 2020 r., lecz sezon biegowy rozpoczął się w ostatnich dniach minionego, 2019

Pierwsze bieganie narciarskie na czas odbyło się 29 grudnia ub. r. W Biegu na 5 po izerskich trasach wystartowało 179 osób z sześciu państw. Pobiegli narciarze i nie-narciarze, bo to właśnie taki specyficzny bieg, w którym można startować jak się chce.

Zasady również były nietuzinkowe: liczył się dystans pełnych pętli pokonanych w ciągu pięciu godzin. Można było wystartować o wyznaczonej porze razem z innymi, ale też później, indywidualnie, z czego zresztą kilka osób skorzystało. Trasa pętli liczyła prawie pięć i pół kilometra. Wiodła po Dolnym i Górnym Duktach Końskiej Jamy, zbiegających się opodal Jakuszyc oraz na Rozdrożu pod Cichą Równią. Dystans każdy wybierał sam.

„Trasa była dobrze przygotowana, pogoda dopisała” skwitował na mecie, po niemal pięciu godzinach biegu narciarskiego, Piotr Maranda. Dystans 10 okrążeń, czyli prawie 55 kilometrów, założył sobie od początku. Gdy pokonywał pętlę po raz czwarty, miał kryzys. Ostatecznie plan wykonał. Wystartuje w 44. Biegu Piastów na 50 km.

Tuż za Marandą finiszował – także po 10 pętlach, czyli 55 km – Damian Rogoziński. Okazał się najmocniejszym biegaczem bez nart. Ostatnie kilometry pobiegł szybko, na mecie widać było, że dał z siebie wiele. Start w Biegu na 5 traktował jako element przygotowań do 240-kilometrowego Biegu 7 Szczytów latem 2020 roku podczas Dolnośląskiego Festiwalu Biegów Górskich.

„Kopny śnieg – niezła siła biegowa!”, skomentowała zwyciężczyni Jakuszyckiego Półmaratonu podczas Letniego Biegu Piastów Karolina Obstój, która pokonała bez nart 22 km.

W Biegu na 5 pobiegli zawodnicy z Polski, Anglii, Czech, Belgii, Białorusi i Włoch. Dwie trzecie pobiegły bez nart. Śniegu niestety nie było za wiele, więc choć udało się wycisnąć ratrakiem tory – warunki do biegania na nartach dalekie były od idealnych. Z tego powodu niektórzy biegacze narciarscy, jak na przykład wielokrotny uczestnik Biegu Piastów Wiesław Dul, wybrali się na trasę bez nart.

Wkrótce kolejne zawody: Bieg dla Kobiet i Mężczyzn 11 stycznia 2020 oraz dzień po nim – Bieg dla WOŚP. Zapisy na oba te wydarzenia otwarte na www.bieg-piastow.pl.

Źródło: BIEG PIASTÓW