Dwa biegi długodystansowe: BIEG PASTÓW i MARCIALONGA będą się wspólnie promować

Sto miejsc dla Polaków na MARCIALONGA 2020, klasyfikacja narodowa dla Włochów na polskiej pięćdziesiątce oraz wzajemna promocja – to najważniejsze punkty współpracy zawiązanej pomiędzy dyrekcjami biegów narciarskich zrzeszonych w światowej lidze narciarskich biegów długich Worldloppet.

Pula 7500 miejsc na listach startowych MARCIALONGA 70 i 45 km – jednego z trzech największych biegów narciarskich świata — kończy się bardzo szybko. Włosi po raz pierwszy w tym roku przygotowali dodatkowych 100 miejsc specjalnie dla Polaków. Te numery startowe będą dostępne od 4 listopada poprzez adres www.marcialonga.it.

"W BIEGU PIASTÓW na 50 km wprowadzimy narodową klasyfikację włoską, z nagrodami i dekoracją najlepszych zawodników z Włoch: trzy kobiety i trzech mężczyzn", zapowiedziała Kaja Sznajdrowicz-Kręcichwost, dyrektorka polskiego biegu. Przypomniała zasługi Angelo Corradiniego dla BIEGU PIASTÓW, gdy starano się o włączenie do elitarnego grona Worldloppert.

"Wzajemna promocja obu biegów będzie polegać na publikacji informacji w mediach społecznościowych, stronach internetowych, magazynach papierowych oraz na urządzeniu stoisk promocyjnych podczas obu zawodów," dodała dyrektorka BIEGU PIASTÓW.

Do udziału w biegu MARCIALONGA zachęcała na konferencji prasowej w Jeleniej Górze poświęconej obu biegom, trzykrotna zwyciężczyni Worldloppet, wiceprezeska stow. BIEG PIASTÓW — Dorota Dziadkowiec-Michoń. Opowiadała o wspaniałej trasie prowadzącej przez wsie i miasteczka uroczych alpejskich dolin. Bruno Debertolis, były wieloletni reprezentant Włoch i menadżer Robinson Trentiono Team, zapowiedział start w nadchodzącym sezonie Justyny Kowalczyk w barwach jego drużyny. Program wyścigów polskiej mistrzyni świata i olimpijskiej nie został jeszcze ustalony. Debertolis uważa, że Kowalczykówna przystała do RTT z ogromnej sympatii do regionu Trento.

Bieg Piastow i Marcialonga

"BIEG PIASTÓW i współpraca z MARCIALONGA to promocja całego regionu", ocenił Jerzy Łużniak, prezydent Jeleniej Góry. "W Jeleniej Górze mamy dwustu zawodników, którzy regularnie startują w BIEGU PIASTÓW. Nasi mieszkańcy są wolontariuszami, a miasto urządza punkt żywieniowy na trasie", przypomniał udział miasta w sztandarowym wydarzeniu zimowym subregionu. Prezydent Łużniak został zaproszony przez prezydenta włoskiego biegu do roli startowego włoskiego biegu 26 stycznia w Val di Fiemme.

Rzeczniczka prasowa Worldloppet Anna Crosignani, ogłosiła dwie nowości w lidze: globalny kalendarz biegów narciarskich i globalny ranking biegaczy narciarskich. Oznacza to jeszcze szerszą współpracę pomiędzy biegami narciarskimi, które w wielu krajach, z powodu ocieplenia klimatu, przeżywają ciężkie chwile. BIEGU PIASTÓW i MARCIALONGA na razie to nie dotyczy, jednak ich organizatorzy uważają, że dzięki wzajemnej pomocy ich sytuacja będzie lepsza.

Współpraca z Włochami to etap promocyjnej ofensywy BIEGU PIASTÓW. W nadchodzącym sezonie zawody będą siódmym, finałowym biegiem czeskiego cyklu narciarskich biegów długich SKITOUR, do którego należy także bieg Worldloppet Jizerska Padesatka. Na liście startowej BIEGU PIASTÓW w 2020 jest już prawie 200 Czechów.

W 2020 roku czterdziesty czwarty Bieg Piastów odbędzie się w formie festiwalu trwającego od 22 lutego do 1 marca. Koronna konkurencja — bieg stylem klasycznym na 50 km — rozegrana zostanie 29 lutego. Zapisy poprzez www.bieg-piastow.pl .

Źródło: stow. Bieg Piastów