ŁADNE HISTORIE w Szklarskiej Porębie udowodnią, że ŁĄCZĄ NAS GÓRY

Świdnicka fundacja ŁADNE HISTORIE przyjechała w sile 66 osób do Szklarskiej Poręby, by przespacerować się z Jakuszyc do Kobylej Łąki. Osoby z niepełnosprawnościami, w asyście rodzin i przyjaciół, pod opieką przewodnika górskiego wyruszyły przez Orle do Kobylej Łąki, nad brzeg Izery.

 ŁĄCZĄ NAS GÓRY. W Szklarskiej Porębie na wielu płaszczyznach (fot. Marcin Trzpiot)

To kolejna w tym roku wycieczka dla rodzin w ramach cyklu ŁĄCZĄ NAS GÓRY. Organizowane pod jego szyldem wycieczki w przepiękne zakątki Śląska, integrują ludzi o różnym stopniu sprawności i dają szansę na wędrówkę w góry osobom, których sprawność ruchowa bądź umysłowa nie pozwala na samodzielne wypady. Wycieczki takie mają ogromny walor terapeutyczny. Uczestnicy i ich bliscy, często całymi latami nie mają okazji oderwać się od trudnej codzienności. Nasze góry zaś dają wspaniałą okazję do wytchnienia i nacieszenia się przyrodą.

 Wycieczka integracyjna osób z niepełnosprawnościami ze sprawnymi górołazami w Górach Izerskich zakończyła się na Kobylej Łące piknikiem (fot. Marcin Trzpiot)

Tego wspaniałego dnia, nawet pogoda postanowiła być łaskawa. Mimo niekorzystnych prognoz, piękne słońce dostroiło się do uśmiechów całej grupy i pozwoliło na przewędrowanie ponad 14 kilometrów. Masa dobrych wrażeń, po których pozostaną wspaniałe wspomnienia.
W trakcie wycieczki Telewizja Polska realizowała reportaż, który zostanie wyemitowany 1 sierpnia w programie Pełnosprawni na antenie TVP1.

Integracja! Zabawa! Góry! (fot. Marcin Trzpiot)

A już w niedzielę 26 lipca kolejna okazja do wspaniałych przeżyć na górskim szlaku. Otóż ekipa ŁĄCZĄ NAS GÓRY drugą wycieczkę sezonu postanowiła także zorganizować w Szklarskiej Porębie, przechodząc trasę na Wysoki Kamień. Weźmie w niej udział dziesięcioro dzieci z niepełnosprawnościami w towarzystwie ok. 45 osób samodzielnie się poruszających po górach.

Trasa niedzielnej wycieczki na Wysoki Kamień (źródło: MAPY.cz)


Wyruszą o godz. 10 z parkingu opodal Zakrętu Śmierci w Szklarskiej Porębie na spacerową drogę ku Rozdrożu Pod Zwaliskiem (dawnym przebiegiem Drogi Sudeckiej, a potem niebieskim szlakiem) by czerwonym szlakiem wejść na W. Kamień — najpiękniejszy sudecki punkt widokowy, z którego roztaczają się wspaniałe widoki na Karkonosze i szeroką okolicę.
Trasa została uprzednio rozpoznana pod kątem przejazdu wózkami terenowymi dla osób z niepełnosprawnością ruchową.
Grupę poprowadzi przewodnik Szymon Maraszewski, zaś o bezpieczeństwo zadbają liczni ochotnicy, mający za sobą niejedną taką wycieczkę.

Nie możemy się już doczekać niedzieli! To będzie dobry dzień!

al, źródło: ŁH