To pierwszy przedłużony weekend w tym roku, kiedy możemy w miarę swobodnie zakosztować turystyki

Stan epidemii oczywiście NIE został zniesiony. Nadal musimy być ostrożni, wciąż obowiązują restrykcje, a środków ochrony osobistej powinniśmy używać nie tylko na pokaz. Jednak na tyle rozluźniono reżim epidemiczny, że możemy nie tylko skorzystać z dobrodziejstw natury i krajobrazu, ale też posilić się, zanocować, a przede wszystkim odwiedzić obiekty i atrakcje turystyczne. Muzea, wystawy, rozrywkowe instalacje dla dzieci itp. są już otwarte, choć w okrojonym zakresie.
Przede wszystkim można wędrować i jeździć rowerami. Szlaki górskie w Karkonoszach i Górach Izerskich są otwarte i dostępne. Są wyjątki, ale dotyczą właściwie tylko Karkonoskiego Parku Narodowego, na terenie którego trwają jeszcze gody kilku gatunków zwierząt oraz przebiega zamknięta wciąż granica państwowa z Republiką Czeską. Czasowo, z uwagi na roboty leśne, zamknięty jest fragment niebieskiego szlaku w Lasach Państwowych w okolicach leśniczówki Szronowiec i Łysej Góry (pomiędzy wodospadem Szklarki a schroniskiem Pod Łabskim Szczytem). Wyznakowane jest obejście. Popularnymi szlakami możemy pójść: na Szrenicę (czerwonym), na Śnieżne Kotły (żółtym), na Chojnik, na Śnieżkę. Zamknięty jest szlak przez Rezerwat Śnieżne Kotły przez Śnieżne Stawki. Szczegółowy wykaz w KPN/Ostrzeżenia.

W górach czynne są schroniska i bufety, oczywiście w reżimie sanitarnym przewidzianym stosownymi przepisami ogólnopolskimi. Czynne są już wypożyczalnie rowerów, dostępne są także platformy widokowe, w tym dwie nowe: nad Zakrętem Śmierci i na Złotym Widoku. Obie są atrakcjami plenerowymi i bezpłatnymi. Kursuje kolej linowa na Szrenicę, czynna codziennie w godz. 9-16 (zasady korzystania). Możemy także podziwiać Wodospady Szklarki i Kamieńczyka (obowiązują epidemiczne Zasady udostępniania). Niestety jeszcze nie kursuje kolej żelazna przez Góry Izerskie, a więc połączenie Szklarskiej Poręby Górnej ze Szklarską Porębą Jakuszycami. Do tej popularnej bramy w Góry Izerskie pozostaje dojazd wyłącznie własnym autem, motocyklem lub rowerem.

Przekraczanie granicy państwowej z Republiką Czeską jest OGRANICZONE. Dozwolone wyłącznie dla uprawnionych osób przez wyznaczone przejścia graniczne, a poza nimi ZABRONIONE. Złamanie tych obostrzeń jest karami i zagrożone deportacją. Dlatego też odcinki szlaków biegnących po granicy lub nieznacznie ją przekraczające, pozostają NIEDOSTĘPNE.

Popołudniu 10 bm. Premier RP Mateusz Morawiecki (źródło) ogłosił, że od 13 czerwca zniesione będą ograniczenia na granicach Polski z innymi państwami Unii Europejskiej i Polacy będą mogli do sąsiadów wyjeżdżać i powracać na zasadach sprzed wprowadzenia stanu epidemii. Oznaczać to będzie zniesienie ograniczeń dla ruchu turystycznego na izerskich i karkonoski szlakach, lecz pamiętajmy, że Republika Czeska znosi ograniczenia dopiero 15 czerwca.

Podczas najbliższych czterech dni otwarte w Szklarskiej Porębie będą:

Informacja Turystyczna w Szklarskiej Porębie od 11 do 14 czerwca pracuje w godzinach: czwartek 9-17, piątek 8-16, sobota i niedziela 9-17.

ZAPRASZAMY DO SZKLARSKIEJ PORĘBY!!!