Prezes Rady Ministrów ogłosił wprowadzenie kolejnego etapu przywracania normalności

Zmiany od 18 maja

Nowa normalność III 

Jednym z bodaj najważniejszych aspektów, zwłaszcza w naszym turystycznym mieście jest możliwość otwarcia lokalów gastronomicznych. Oczywiście z zachowaniem pewnych specjalnych zasad, jednak będą one mogły przyjmować gości, a nie tylko sprzedawać na wynos z okienka. Będziemy mogli zjeść posiłek i napić się przysłowiowej kawy na sali bądź w ogródkach restauracyjnych. Warunkiem jest spełnienie ścisłych wytycznych sanitarnych, m.in.: limit osób w lokalu — na osobę musi przypadać co najmniej 4 m2, dezynfekcja stolika po każdym gościu, 2-metrowe odstępy między stolikami (mogą być odsunięte od siebie o 1 metr wówczas, kiedy rozdzielone będą przegrodami o wysokości minimum 1 m ponad blat stolika), dystans 1,5 m od gości siedzących przy osobnych stolikach, personel musi nosić zasłony twarzy i rękawiczki. Goście restauracji mogą zdjąć maseczki tylko siedząc przy stolikach.

Nowa normalność III

Będziemy mogli skorzystać wreszcie z usług kosmetyczek i fryzjerów oraz z obiektów sportowych. Na stadionach, boiskach, skoczniach, torach, orlikach, skateparkach itp., będzie mogło przebywać jednocześnie 14 osób + 2 trenerzy. Na otwartych pełnowymiarowych boiskach piłkarskich limit osób zwiększa się do 22 osób oraz 4 trenujących. Można będzie też dzielić boisko na dwie części, jednak ze strefą bezpieczeństwa. W takim wariancie mogą na pełnowymiarowym boisku piłkarskim przebywać 32 osoby z sześcioma trenującymi.

Także w obiektach zamkniętych będzie można przeprowadzać od poniedziałku zajęcia fizyczne z 12 osobami i 1 trenującą, które są mniejsze niż 300 m2, a 16 + 2 — w salach 301-800 m2 oraz 24+ 2 w obiektach 801-1000 m2. Hale powyżej powyżej 1000 m2 mogą użytkować aż 32 osoby i czwórka trenerów.

Zmiany dotyczą też transportu, kultu religijnego, szkół i placówek opiekuńczych i wychowawczych, a także uczelni i placówek kulturalnych. Szczegóły w rządowym serwisie GOV.pl na stronie Znosimy kolejne ograniczenia – 18 maja pójdziesz do fryzjera, kosmetyczki i restauracji.

Nowa normalność III

Niestety przedłużone zostają ograniczenia w przekraczaniu granicy państwa z Czechami, Niemcami oraz Litwą i Słowacją o kolejne 30 dni. Granice do 12 czerwca br. można przekroczyć tylko w wyznaczonych miejscach, a kontrole będą nadal prowadzone w portach morskich i na lotniskach.

Rząd APELUJE

Dbajmy o siebie – najważniejsze stałe zasady bezpieczeństwa.

Stopniowe znoszenie obostrzeń nie zwalnia nas ze stosowania podstawowych zasad bezpieczeństwa. Wręcz przeciwnie – muszą one stać się podstawą naszego codziennego funkcjonowania. O czym należy pamiętać szczególnie?

Zachowuj 2-metrową odległość od innych w przestrzeni publicznej.

Obowiązkowo zasłaniaj nos i usta w miejscach publicznych.

Pracuj zdalnie, jeśli tylko jest to możliwe.

Zostań w domu, jeśli możesz.

Ściśle przestrzegaj zasad sanitarnych w miejscach, gdzie jest dużo ludzi. Zwłaszcza w restauracjach, u fryzjera czy kosmetyczki.

Źródło: GOV.pl