Otwarty Dom Carla i Gerharta Hauptmannów zaprasza na wystawy

Epidemia zatrzymała zwiedzających w progach domów, a dwie wystawy czasowe w muzealnych murach. Teraz, po częściowym odmrożeniu, czas wrócić do Muzeum Karkonoskiego w Szklarskiej Porębie i dokończyć ich oglądanie... Mamy czas do końca miesiąca.

Zatrzymani w czasie Rafała Klementowskiego

Tematem rzeźb Rafała Klementowskiego jest człowiek. Nie postać, nie akt — tylko twarz z grymasem buntu, smutku lub strachu, fragment torsu, drapieżne dłonie. Człowiek mocujący się z życiem i z samym sobą. Człowiek pragnący harmonii z naturą (drewno), dowodzący technicznego potencjału (szkło).

Rafał Klementowski, rocznik 1970. Zawód wyuczony – etnolog i przewodnik sudecki, pasja – ceramika i rzeźba w glinie. Na co dzień organizuje i prowadzi warsztaty ceramiczne, w wolnej chwili puszcza wodze fantazji i wprawia w ruch ręce.

Glina, jako materiał rzeźbiarski znana od zarania dziejów, jest niezwykle wdzięcznym medium. Jest ciepła, pozwala na osobiste podejście, uwydatnia emocje. Technicznie nie jest łatwa, czasem za szybko wysycha, czasem pęka, ale ważne są te pęknięcia, zadrapania, faktura, która chwyta lub odbija światło. Rafał Klementowski doskonale wykorzystuje jej właściwości, stawia na chropawość faktur podkreślając surowość materiału i formy. Czasem robi rzeźby czyste — tylko z gliny, czasem oszczędnie dekoruje je barwnym szkliwem, ale częściej łączy z drewnem. Drewno i glina naturalnie współbrzmią ze sobą, zazębiają się, pasują do siebie formalnie i ideowo, a kiedy pojawia się szkło (szklany kleks, sopel) tworzy dysonans, jak ludzki twór wpleciony w dzieło natury.

Przemieszczenia Ewy Köhler-Mikowskiej-Zamojskiej

Ewa Köhler-Mikowska-Zamojska jest absolwentką ASP w Warszawie, dyplom w 1994 r. w pracowni prof. S. Gierowskiego i prof. J. Dyrzyńskiego. W latach 1994-2008 mieszkała i tworzyła w Berlinie (obrazy, instalacje, performance), od 2008 mieszka w Warszawie. Jest uczestniczką wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą (Belgia, Francja, Niemcy). Od 2005 r. zajmuje się restauracją ikon prawosławnych.

Dom Carla i Gerharta Hauptmannów 
— Oddział Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze
w Szklarskiej Porębie przy ul. 11 Listopada 23