Dziś Premier Morawiecki zapowiedział kolejny etap Nowej Normalności, lecz dopiero po weekendzie

Luzowanie przepisów epidemicznych, zapowiedziane dzisiaj przez Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego podczas konferencji prasowej, dotyczy m.in turystyki. Od 4 maja otwarte mogą być obiekty noclegowe przy zachowaniu zasad bezpieczeństwa oraz przy spełnieniu szczegółowych obostrzeń.
Nadal jednak, przez najbliższy pierwszomajowy weekend obowiązują przepisy dotychczasowe, wydane 19 kwietnia i przedłużone 26 bm. Za premierem apelujemy o cierpliwość i zachowanie wszystkich zasad higieny i dystansowania społecznego wraz z obowiązkiem noszenia maseczek i zakazem zgromadzeń.

Kolej linowa na Szrenicę rusza 1 maja 2020 r., na zasadach dostosowanych do stanu epidemii. Szczegóły w Linową na Szrenicę.

Lasy Państwowe, parki narodowe oraz tereny zielone są dostępne, jednak z wyłączeniem miejsc małej infrastruktury leśnej, urządzeń przeznaczonych do zabawy dzieci, wiat i miejsc biwakowania. Wyłączone z użytkowania obiekty są odpowiednio oznaczone. Aczkolwiek w tych miejscach, z których korzystać wolno, stosujmy się do generalnych zasad higieny antywirusowej. Otwarte i dostępne są leśne parkingi i miejsca postojowe. Po lesie możemy spacerować bez zasłoniętych ust i nosa, jednak musimy użyć zasłony (maseczki itp.) na leśnym parkingu lub miejscu postojowym.
Nie oznacza to, że powinniśmy tłumnie nawiedzać góry. Zarówno premier jak i minister zdrowia namawiają do rezygnacji z gromadzenia się we większe grupy niż kilka osób i nadal obowiązuje zachowywanie odpowiednich odstępów między ludźmi, także w przypadku przemieszczania się pieszo (min. 2 m).

KPN - zasady korzystania

Szczegółowy, aktualizowany na bieżąco wykaz zamkniętych szlaków turystycznych w Karkonoskim Parku Narodowym znajduje się w jego serwisie internetowym.
Z powodu ograniczeń w przekraczaniu granicy zamknięta jest Droga Przyjaźni — szlak czerwony, grzbietowy od Mokrej Przełęczy do Przełęczy Okraj wraz ze Śnieżką.
Zamknięty jest Wodospad Kamieńczyka, zamknięte są wiaty i strefy wypoczynku.
Z powodu zagrożenia lawinowego zamknięte są:
1) Szlak czerwony przez Kocioł Łomniczki (Kocioł pod Śnieżką);
2) Szlak żółty od schroniska Pod Łabskim Szczytem w stronę Śnieżnych Kotłów;
3) Szlak zielony od schroniska Pod Łabskim Szczytem;
4) Szlak niebieski na Śnieżkę (Droga Jubileuszowa);
5) Szlak żółty przez Biały Jar;
6) Szlak zielony od górnej stacji wyciągu na Szrenicę do skrzyżowania ze szlakiem czerwonym przy skałkach Trzy Świnki;
7) Szlak niebieski od Domku Myśliwskiego do schroniska Samotnia
Z powodów przyrodniczych, dla ochrony cietrzewi i sokołów wędrownych zamknięte są:
1) Szlak niebieski od Domku Myśliwskiego do Schroniska Samotnia,
2) Szlak zielony tzw. Ścieżka Nad Reglami od schroniska pod Łabskim Szczytem do Rozdroża pod Wlk. Szyszakiem,
3) Szlak żółty od schroniska pod Łabskim Szczytem w kierunku Śnieżnych Kotłów,
4) Szlak niebieski od Skalnego Stołu do Przełęczy Okraj,
5) Szlak zielony od Polany Bronka Czecha do szlaku czerwonego niedaleko Słonecznika.
Szlaki będą sukcesywnie otwierane kiedy ustąpią przyczyny ich zamknięcia.

Należy stosować zasady bezpieczeństwa wędrując po górach w trakcie epidemii SARS-CoV-2.
Przy wejściach do Karkonoskiego Parku Narodowego pojawiły się tablice przypominające zasady bezpieczeństwa w uprawianiu turystyki w trakcie epidemii. Chcielibyśmy, żebyście poważnie potraktowali te zasady zanim udacie się na wycieczkę w góry.

2020 04 29 lasy inforgrafika

W górach nadal panują warunki zimowe, należy to uwzględnić wybierając się na wędrówkę. W takich warunkach potrzeba więcej czasu na przejście trasy.
Należy unikać kontaktów z innymi osobami przy punktach kasowych KPN i na parkingach, należy też w pogotowiu mieć maseczkę do zasłonięcia ust i nosa.
Należy mieć ze sobą środek dezynfekujący — barierki i inne elementy infrastruktury w górach nie są i nie będą dezynfekowane.
Góry to NIE JEST toaleta! Czas i dystans wycieczki zaplanować należy tak, aby sprawy fizjologiczne załatwić przed wejściem i po wyjściu z lasu i KPN.
Śmieci, a przede wszystkim rękawiczki i zużyte maseczki należy ZABIERAĆ ze sobą i wynosić poza teren lasów i KPN, by wyrzucić do odpowiedniego pojemnika na śmieci.

Ponieważ spotykamy się z pytaniami o nocleg w lesie (np. w namiocie) przypominamy, że biwakowanie w parkach narodowych jest CAŁKOWICIE ZAKAZANE, a na obszarach leśnych w zarządzie Lasów Państwowych dozwolone tylko w określonych miejscach. Bushcraft i surwiwal w Nadleśnictwie Szklarska Poręba, w pilotażowym programie, jest dopuszczony wg szczegółowych zasad.

(źródła: KPN, Nadleśnictwo Szklarska Poręba)

Na szlakach turystycznych nocleg w schronisku do 4 maja nie jest możliwy, jednak można się będzie w nich posilić. Schroniska na Hali Szrenickiej, na Szrenicy, na Wysokim Kamieniu, KOCHANÓWKA przy wodospadzie Szklarki oraz Stacja Turystyczna ORLE, zgodnie z obowiązującymi zasadami, pracują w trybie okienkowym, sprzedając na wynos. Pamiętać jednak należy o maseczkach, rękawiczkach, dezynfekcji rąk i odstępach pomiędzy gośćmi.

Na szlakach turystycznych i w lasach, jak co roku po zimie, jest ogromna ilość śmieci. Niestety nie wszyscy turyści szanują przyrodę. Dlatego prosimy przyzwoitych, wrażliwych turystów: spacerując nie zostawiajcie po sobie niczego, czego nie zastaliście przychodząc do lasu, do parku, w góry. A jeśli leży Wam na sercu dobro naszej wspaniałej przyrody — możecie się jej odwdzięczyć i sprzątnąć śmieci po tych, którzy szacunku dla jej majestatu nie mają.

Szklarska Informacja Turystyczna pracuje wciąż w trybie telekomunikacyjnym, a więc przez telefon oraz Internet. W majowe święta (1-3) w godz. 9-15.