×

Oznámení

There is no category chosen or category doesn't contain any items

Szklarska Poręba kandydatem do organizacji Pucharu Świata w narciarstwie klasycznym. Najlepszy polski ośrodek narciarstwa klasycznego ma szansę stać się gospodarzem zawodów międzynarodowej rangi. 18 maja, 3 osobowa delegacja Szklarskiej Poręby opuszcza miasto i kieruje się w stronę Dubrownika (Chorwacja), gdzie 21 maja 2009 rozpoczyna się kongres FIS (Międzynarodowej Federacji Narciarskiej), podczas którego mogą zapaść decyzje dotyczące kalendarza zawodów na najbliższe lata.
Szklarska Poręba przygotowania rozpoczęła kilka lat temu, gdy samorząd podjął w tej sprawie uchwałę, wyrażając wolę organizacji dużej międzynarodowej imprezy. Teraz przyszedł czas na realizację tych zamierzeń. W marcu władze miasta za pośrednictwem Polskiego Związku Narciarskiego, złożyły oficjalne zgłoszenie do FIS.  Delegacja została zaproszona do Dubrownika, aby podjąć szczegółowe rozmowy

- Takie zawody to szansa na promocję nie tylko Szklarskiej Poręby, ale regionu, województwa i całego kraju – powiedział przed wyjazdem burmistrz Arkadiusz Wichniak. – Jedziemy do Dubrownika z dużymi nadziejami. Podczas kongresu liczymy na mocne poparcie Polskiego Związku Narciarskiego. Cieszę się, że nasze starania już poparli m.in. Minister  Sportu, Marszałek Województwa i Starosta Jeleniogórski. Otrzymaliśmy też list z poparciem m.in. od władz sąsiedniego Harrachova. Wiem, że Julian Gozdowski, prezes Stowarzyszenia Bieg Piastów i  twórca narciarskiego sukcesu Szklarskiej Poręby, będzie za nas trzymać kciuki.

Szklarska Poręba i trasy przygotowane przez Stowarzyszenie Bieg Piastów to jedyne miejsce w Polsce, gdzie już dzisiaj można organizować zawody międzynarodowej rangi. Tylko tutaj są trasy z ważną homologacją FIS. Warto tu wspomnieć, że Polana Jakuszycka była rezerwowym miejscem dla organizatorów tegorocznych Mistrzostwa Świata w Libercu. Gdyby tam zabrakło śniegu, zawody w narciarstwie biegowym, w których dwukrotnie triumfowała Justyna Kowalczyk, przeniesione zostałyby właśnie na Polanę Jakuszycką. Mistrzyni Świata i zdobywczyni Pucharu Świata, tak wyraża się o trasach biegowych w Szklarskiej Porębie – Jakuszycach „… to jedyne miejsce w Polsce do organizowania w przyszłości imprez biegowych światowej rangi. To doskonała baza treningowa ze znakomitymi warunkami śniegowymi”* .

Szklarska Poręba to największy w Polsce i Europie Środkowej ośrodek narciarstwa biegowego, oferujący prawie 150 km tras. Miasto położone jest na styku dwóch pasm górskich: Karkonoszy i Gór Izerskich zapewniających doskonałe warunki śniegowe i klimatyczne.

Pierwsze maratony narciarskie odbywały się tu już w latach 20-tych ubiegłego stulecia.Te tradycje są kontynuowane. Na Polanie Jakuszyckiej rozgrywany jest Bieg Piastów (zaliczany do Euroloped i Worldloped – największe masowe imprezy w Europie i na świecie). Trasy narciarskie w Szklarskiej Porębie dzięki wyjątkowemu mikroklimatowi, charakteryzują się dużymi opadami śniegu i wyjątkową długością jego zalegania. Uprawianie narciarstwa klasycznego możliwe jest już w listopadzie i trwa nawet do maja.

Położenie Szklarskiej Poręby gwarantuje łatwy dojazd z każdego zakątka świata.  W pobliżu są trzy duże międzynarodowe lotniska we Wrocławiu, Pradze, Dreźnie. Do Szklarskiej Poręby prowadzi międzynarodowa droga E65. Do miasta można dojechać bezpośrednimi pociągami z Wrocławia, Poznania i Warszawy (Polska), a wkrótce również nawet z Pragi (Czechy).

Ośrodek Narciarstwa Biegowego na Polanie Jakuszyckiej został wyposażony w zaplecze techniczne. Do dyspozycji sportowców oddane są szatnie, sanitariaty, serwisy narciarskie. Stowarzyszenie Bieg Piastów dysponuje ratrakami i skuterami przygotowując codziennie po kilkadziesiąt kilometrów tras biegowych.

Plany inwestycyjne obejmują m.in. budowę nowej strzelnicy biatlonowej, powiększenia budynku technicznego, w którym powstaną nowe szatnie oraz prasowe pomieszczenia komentatorskie, parkingi, zaplecze sanitarne, trybuny, a także odbudowę linii kolejowej. Pieniądze na ten cel obiecało Ministerstwo Sportu i Sejmik Dolnośląski. Zakończenie prac zaplanowane jest na rok 2010. Wkrótce turyści, narciarze i kibice będą mogli wygodnie i bezpiecznie dojechać pociągiem na zawody sportowe albo trening.  Trwa właśnie odbudowa linii kolejowej Szklarska Poręba – Harrachov (Czechy).

Trasy biegowe są bardzo cenione przez zawodników. Już dzisiaj cztery z nich mają ważną homologację FIS (najwyższe kategorie D i E).  Dlatego oprócz Biegu Piastów, rozgrywanych jest tu wiele innych imprez, w tym rangi Mistrzostw Polski.

Szklarska Poręba oferuje bogatą ofertę gastronomiczną, noclegową (10 000 miejsc) i kulturalno-rozrywkową. W całym regionie jest ponad 35 tysięcy miejsc noclegowych i dziesiątki atrakcji turystycznych.

Szklarska Poręba jest dobrze przygotowana do przyjęcia kibiców i zawodników. Udowodniliśmy to w roku 2009, kiedy do miasta zjechało prawie 3 tysiące zawodników z różnych zakątków świata, uczestniczących w Biegu Piastów. Wiemy, że udźwigniemy wielki ciężar spoczywający na organizatorach Pucharu Świata. A podjęte wiele miesięcy temu działania i inwestycje pomogą w realizacji tego zadania.

Nasze starania popierają Minister Sportu RP, władze Powiatu Jeleniogórskiego, Samorząd Województwa Dolnośląskiego oraz Polski Związek Narciarski, miasto Harrachov i inni.

 
 Skład delegacji

Arkadiusz Wichniak - Burmistrz Szklarskiej Poręby
Jacek Jaśkowiak – doradca burmistrza ds. World Cup (delegat Biegu Piastów na kongresy Euroloped i Worldloped, zawodowy negocjator)
Kamila Krosińska– pracownik biura stowarzyszenia Bieg Piastów

 /Referat Promocji Miasta/

* wywiad dla tygodnika Nowiny Jeleniogórskie  nr 13 z 31.03.2009

 
Listy poparcia dla World Cup Szklarska Poręba :

Poparcie Biegu Piastów
Poparcie Minister Sportu
Poparcie Starostwa
Poparcie Lokalna Organizacja Turystyczna

Certyfikaty Tras Biegu Piastów:
Certyfikat 1
Certyfikat 2
Certyfikat 3
Certyfikat 4