×

Oznámení

There is no category chosen or category doesn't contain any items

Po półwiecznej przerwie już wkrótce znów zaczną jeździć pociągi osobowe na odcinku Szklarska Poręba (Polska) – Harrachov (Czechy).

Dzięki staraniom obecnych władz miasta oraz mieszkańców Szklarskiej Poręby linia kolejowa na odcinku od Szklarskiej Poręby do granicy Państwa została przejęta od PKP i przekazana Urzędowi Marszałkowskiemu. Samorząd Województwa jest teraz właścicielem i inwestorem na tym odcinku i korzystając z dotacji unijnych w ramach " Programu Operacyjnego Wspólnoty Transgranicznej Republika Czeska - Rzeczpospolita polska 2007-20013" wykona remont zamkniętej linii kolejowej.

08 maja 2009 o godzinie 12:00 na Polanie Jakuszyckiej odbyła się uroczystość przekazania placu budowy i tym samym rozpoczęcia rewitalizacji linii kolejowej nr 311 Jelenia Góra - Szklarska Poręba Górna - Jakuszyce - Granica Państwa na odcinku 28+844 do km 43+138 (Szklarska Poręba Górna - Granica Państwa).
Wykonawcą prac jest wyłoniona z przetargu wrocławska firma DOLKOM S.A. Przewidywany koszt rewitalizacji linii to 14 mln zł. Zakończenie remontu planowane jest zgodnie z umową na 30 listopada 2009 roku.
W spotkaniu wzięli udział m.in. Marek Łapiński - Marszałek Województwa Dolnośląskiego, Piotr Borys - Wicemarszałek,  Andrzej Łoś - Marszałek Woj. Dolnośląskiego 2006-2008, Patryk Wild, Jerzy Pokój  - Przewodniczący Sejmiku Woj. Dolnośląskiego,  Leszek Loch - dyrektor Dolnośląskiej Służby Dróg i Kolei we Wrocławiu, przedstawiciele lokalnych samorządów w tym Burmistrz Miasta Szklarskiej Poręby Arkadiusz Wichniak i Przewodniczący  Rady Grzegorz Sokoliński, partnerzy z Kraju Libereckiego (Czechy), przedstawiciele  firmy DOLKOM oraz komandor Biegu Piastów - Julian Gozdowski.

Dzięki uruchomieniu tego odcinka kolei zyskamy nie tylko połączenie do Czech, ale także dodatkowy transport do największego w Europie Środkowej Ośrodka Narciarstwa Biegowego na Polanie Jakuszyckiej w Szklarskiej Porębie dla narciarzy zimą i rowerzystów w okresie letnim.

Pociągi powinny zacząć kursować wiosną 2010 roku. Z najnowszych ustaleń wynika, że będzie to 5 par połączeń na trasie Jelenia Góra - Tanvald. Według naszych informacji czeski przewoźnik jest zainteresowany uruchomieniem w okresie letnim połączenia kolejowego do Pragi. Wynika to z dużej ilości turystów odwiedzających stolice Czech podczas wizyty w Karkonoszach.