110 lat Kolei Izerskiej obchodzono w Szklarskiej Porębie hucznie. Z tej okazji stacja kolejowa w Szklarskiej Porębie Górnej na trzy dni zamieniła się w halę wystawową, a teren przed stacją był miejscem, na którym odbywał się kolejowy festyn.

Jednak największa atrakcją I Święta Kolej Dolnośląskiej, w ramach którego obchodzono rocznicę powstania najwyżej położonej kolei w Polsce, był pociąg retro jadący na trasie Szklarska Poręba – Korenov  ciągnięty przez zabytkową lokomotywę. Pociąg retro uruchomiono na trzy dni imprezy od 6 do 8 lipca i przez cały ten czas był zapełniony turystami oraz mieszkańcami Szklarskiej Poręby. (czytaj więcej). Jest to atrakcja, którą wielu chętnie widziało by na stałe w Szklarskiej Porębie.

Ponadto w piątek otwarto na terenie dworca PKP wiele ciekawych wystaw: dużych modeli pociągów z Muzeum Kolejnictwa z Warszawy i Jaworzyny Sląskiej,  „Historię Kolei Izerskiej na starej fotografii”, a także  wystawę specjalistycznego sprzętu  jak: pługi czy drezyny wykorzystywane do dziś dzień przez kolejarzy.

W sobotę stacja oblegana była podczas festynu, na którym oprócz wysłuchania wielu koncertów m.in. zespołów „Blue Jeans”, „W tym sęk” czy „ Białych Skrzydeł „z Białorusi” kibicować można było konkursowi retro na najbardziej stylowe przebranie z wiązane z koleją żelazną właśnie. Wystartowało 11 osób, w tym 3 małe miłośniczki kolei.

Zwyciężyła 6 letnia Julia  Rosik, która zrobiła największe wrażenie na jury. Uczestników konkursu oceniali: Wojciech  Ginter, Beata Damian-Speruda (ASP Wrocław), Andrzej Wojciechowski (historyk sztuki - muzeum kolejnictwa w Warszawie).

Na konkurs przyjechała również rodzina  z Czech z  z Rokytnicy nad Jizerou. - Darek Bogdany z żoną  . Po zabawie wszyscy zrobili sobie pamiątkowe zdjęcia przy pociągu retro.

W niedziele zaś  nieopodal stacji kolejowej w Szklarskiej Porębie - Jakuszycach odsłonięto zabytkowy kamień upamiętniający 110 rocznicę powstania 110 lat Kolei Izerskiej – najwyżej położonej kolei w Polsce. (czytaj więcej)

Wielu turystów oraz mieszkańców Szklarskiej Poręby podkreślało, że święto kolei obchodzone na początku wakacji to świetny pomysł. Wiele wskazuje więc ,że lipiec pod Szrenicą w następnym roku również rozpocznie się w kolejowym stylu retro.

Link do pełnej video-relacji (ok. 1godz) z niedzielnych (08.07.2012) uroczystości odsłonięcia pamiątkowego obelisku w Szklarskiej Porębie-Jakuszycach.