×

Oznámení

There is no category chosen or category doesn't contain any items

W szwajcarskiej miejscowości St. Urban otwarto wystawę „Polscy artyści w cieniu Alp - rzeźba polska XX wieku”, której wernisaż zainaugurował Festiwal Polsko-Szwajcarski.

Na wystawie obejrzeć można 100 najwybitniejszych prac polskich artystów powstałych w zeszłym wieku.

Tematem przewodnim prac jest, tak bliski sztukom wizualnym, motyw postaci. Człowiek bowiem, dla twórców prezentowanych dzieł, jest postacią kluczową.

Dlatego w Szwajcarii nie mogło zabraknąć jednego z najważniejszych i najbardziej oryginalnych przedsięwzięć rzeźbiarskich zrealizowanych w ostatnich dziesięcioleciach w Polsce.

Mowa tu o cyklu „Żelaźni ludzie” Zbigniewa Frączkiewicza, artysty od  20 lat mieszkającego w Szklarskiej Porębie. Czytaj więcej...

Zbigniew Frączkiewicz na szwajcarskiej wystawie prezentuje również pracę „My z XX wieku”. Jego rzeźby są niezwykle silnym punktem całego wydarzenia. To właśnie ich fotografie dominują na plakatach z wystawy.

Obok prac Zbigniewa Frączkiewicza „w cieniu Alp” obejrzeć można instalacje innych, znanych na całym świecie, artystów w tym: Magdaleny Abakanowicz,  Igora Mitoraja, Adama Myjaka, Jerzego Kędziory , Tadeusza Łodziany, Gustawa Zemły, Zygmunta Brachmańskiego,  Kristofa Nitschego i innych.

Jak czytamy w katalogu wystawiono m.in. ...”12 imponujących rzeźb „headlessfigures“ i „CorteneArmores“ Magdaleny Abakanowicz, między drzewami unoszące się 10 „Balancing Sculptures“ Jerzego Kędziory, monumentalną sztukę Igora Mitoreja, imponujący cykl „21 Eisenmänner“ Zbigniewa Frączkiewicza , 4 filigranowe anioły z brązu Zygmunta Brachmaoskiego, odlewy z brązu Kristofa Nitschego, jak i wiele innych dzieł sztuki...”.

Prace wyeksponowane zostały w murach (i przyległych terenach) XII - wiecznego klasztoru cystersów, który do XIX wieku był siedzibą kliniki psychiatrycznej.

Zabytkowe wnętrze klasztoru od 2005 roku jest siedzibą Muzeum Sztuki Współczesnej St. Urban.
 
Wernisaż wystawy miał uroczysty charakter i był dużym wydarzeniem na kulturalnej mapie Szwajcarii. Relacjonowany był przez szwajcarskie  i polskie media. Uświetniony został występem Nigela Kennedy.

Muzyka klasyczna  i jazz wykonany przez tego światowej klasy skrzypka w imponujących murach klasztoru zrobił na słuchających niesamowite wrażenie.

Wrażenie zrobił również inny występ zespołu folklorystycznego śpiewającego  „w cieniu Żelaznych”. 

Jodłowanie w ich obecności potwierdza, często słyszaną tezę wśród krytyków sztuki, że „Żelaźni ludzie” to praca uniwersalna, budząca wieloznaczne skojarzenia, niezwykle silna w swoim wyrazie, dominująca nad otoczeniem. Zobacz materiał filmowy.

Prace polskich artystów oglądać będzie można w Szwajcarii do wiosny przyszłego roku. 

Wystawa "Postać w polskiej rzeźbie 20 wieku" jest kontynuacją wieloetapowego przedsięwzięcia Centrum Sztuki Współczesnej z St. Urban mającego na celu przybliżenie szwajcarskiej publiczności dokonań polskich rzeźbiarzy. Współorganizatorem ekspozycji jest Centrum Polskiej Rzeźby w Orońsku.(tekst Anita Kaczmarska) 

Więcej informacji o cyklu Żelaźni Ludzie w dziale atrakcje Szklarskiej Poręby.
Więcej informacji o Zbigniewie Frączkiewiczu na stronie artysty: www.zbignief.pl.
Więcej informacji o szwajcarskiej wystawie: www.art-st-urban.com