×

Oznámení

There is no category chosen or category doesn't contain any items

"Dragoni" i  Duch Gór usiłowali przeszkodzić 8 maja w odbyciu rocznicowego spaceru Szlakiem Walońskim.

Jednak czujność i i hart ducha uczestników wycieczki sprawiły, że wędrówka pięknie się udała. Wyruszyliśmy w samo południe spod Lipy Sądowej, obdarzeni wcześniej błogosławieństwem Białej Wiedźmy Walońskiej i Wielkiego Maga.

Po drodze usiłowali na nas napaść "dragoni" (zwani przez niektórych jeźdźcami smoków) ale czujność Bractwa Walońskiego nas uratowała. Tuż przed samym Wodospadem Szklarki natrafiliśmy na zwalone pnie dorodnych buków, tworzące olbrzymie przeszkody.

Wyrwać z korzeniami tak duże drzewa mógł tylko Liczyrzepa, przez chwilę obawialiśmy się więc o pomyślność dalszej wyprawy.

Determinacja piechurów w pokonywaniu przeszkód musiała jednak zrobić wrażenie na Duchu Gór, bo do końca wycieczki nam sprzyjał. Nawet słońce, z początku za chmurami, zaczęło mocno przygrzewać.

Doliną rzeki Kamienna, poprzez Wodospad Szklarki dotarliśmy do Starej Chaty Walońskiej, gdzie okadzeni dymem oczyszczającym ciało i ducha, tańczyliśmy w rytm XIII- wiecznej muzyki granej przez zespół Cornu Cervi z Kopańca.

Rytm bębnów towarzyszył nam zresztą przez cała drogę, tworząc  tajemniczą atmosferę.

W Starej Chacie Walońskiej każdy miał szansę osobiście wybić amulet. Później wszyscy uczestnicy spaceru, w miejscu zwanym Płuczki, starali się odnaleźć jak najwięcej cennych minerałów.

Mokrzy, ale z kieszeniami pełnymi drobnych i większych ametystów,  kryształów górskich, kwarców dymnych, agatów, wybraliśmy się w dalszą drogę.

Przez Muzeum Ziemi „Juna”, Grób Karkonosza i Chybotek, powróciliśmy do Szklarskiej Dolnej na walońską biesiadę w pensjonacie "Jaś". 

Po drodze dowiedzieliśmy się wielu ciekawych historii o Walonach - sprytnych, dzielnych i tajemniczych poszukiwaczach skarbów, rzemieślnikach i szklarzach, którzy w XIII wieku dotarli na te ziemie.

To właśnie na ich cześć rok temu powstał  Szlak Waloński, który prowadzi wędrowców do magicznych miejsc związanych z Walonami oraz do współczesnych skarbców niezwykłych darów natury - Muzeum Mineralogicznego i Muzeum Ziemi.

Jest to trasa łatwa, bogato ilustrowana tablicami z opisami ciekawszych miejsc szlaku, oznaczona jako ścieżka dydaktyczna kolorem czerwonym.

Szlak Waloński został opisany w niewielkim przewodniku z dołączoną mapą sytuacyjną, która jest dostępna w Referacie Promocji Miasta w centrum Szklarskiej Poręby.

Szlak Waloński obok Magicznego Szlaku Ducha Gór i Dużej Sztaudyngerowskiej Trasy Turystycznej tworzy sieć magicznych szlaków, których przebycie gwarantuje poznanie niezwykłych miejsc i niesamowitej historii Szklarskiej Poręby.

Organizatorami rocznicowej wycieczki Szlakiem Waloński byli: Stowarzyszenie "Zdolna Dolna" - Klub Integracji Społecznej MOPS, Sudeckie Bractwo Walońskie, Gildia Przewodników Sudeckich im. W.-E. Peuckerta, Dom Carla i Gerharta Hauptmannów w Szklarskiej Porębie, Referat Promocji Miasta w Szklarskiej Porębie. (tekst. Anita Kaczmarska)