×

Oznámení

There is no category chosen or category doesn't contain any items

Towarzystwo Izerskie przygotowało wiele ciekawych propozycji na długi majowy weekend.

Ci, którzy początek maja spędzili właśnie w Izerach, nie mieli szansy aby się nudzić. Na początek 30 kwietnia, zaplanowano sprzątanie szlaków-lasów izerskich.

Kilka zorganizowanych grup ze Szklarskiej Poręby, Świeradowa Zdroju, a także z Czerniawy oraz turyści indywidualni sprzątali to co inni albo zgubili albo bezmyślnie pozostawili na szlakach.

Do akcji przyłączyli się również Czesi.  W kilku punktach: na Stacji Turystycznej – Orle, w Gospodzie Granicznej BOMBAJ , w Chatce Górzystów a także  na Jizerce u Ondreja Dudy wydano razem około 115 worków. Większość została zapełniona odpadami.

Po użytecznym i satysfakcjonującym sobotnim przedpołudniu można było odpocząć przy ognisku, wzmacniając się kiełbaskami prosto z ognia.

Po pracy blisko ziemi, po południu można był wznieść oczy do nieba . I to dosłownie. Na sobotę zaplanowano bowiem Astronomiczną Wiosnę, na którą przybyło wielu miłośników rozgwieżdżonego nieba.

Wysłuchali oni świetnej prelekcji dr Tomasz Mrozek  z Instytut Astronomii Uniw. Wrocławskiego, oglądali przez dwa teleskopy nieboskłon w Izerskim Parku Ciemnego Nieba, a także wybrali się z przewodnikiem  na wycieczkę astrościeżką

1 maja rozpoczął się na dwóch kółkach Wiosennym Rowerowym Objazdem tras w Górach Izerskich. Uczestniczyło w nim ponad 60 rowerzystów. Na Orlu stanęły niezwykle malownicze stragany Unii Izerskiej, prezentujące wyroby izerskich rzemieślników, w tym różnego rodzaju potrwa i rękodzieło.

W murach Stacji Turystycznej otwarto wystawę fotografii Miloša Kirchnera „W Górach Izerskich zostanę...” . Ten znakomity fotografik odszedł  nagle na początku tego roku. Zwany był pejzażystą Gór Izerskich. Zdobył wiele nagród zarówno w kraju jak i za granicą . Więcej o wystawie.

Tego dnia na Orlu posłuchać można było również czeską kapelę Szarfrany grająca , w zależności od humoru i oczekiwań publiczności, czeski folk lub jazzowe standardy oraz klasykę pop, np. utwory. Beatlesów.

Poniedziałek wietrzny i zimny był dobrą oprawą dla pokazów GOPR , którzy uczulali turystów na odpowiednie zachowanie nawet w tak niewysokich Górach jak Izery. Gdzie niefrasobliwość może doprowadzić do groźnych wypadków.

Z okazji Dnia Flagi uroczyście wciągnięto polską  flagę na maszt, odegrano sygnał na trąbce,  a Przemysław Wiater opowiedział o historii polskiej flagi  jej dnia. Na koniec Izerskiej majówki, bogatej w przeróżne atrakcje,  można było posłuchać bluesa z domieszką rock and rolla, funku, rocka i soulu w wyknaniu bolesławieckiej grupy „Obstawa Prezydenta".(Anita Kaczmarska)