×

Oznámení

There is no category chosen or category doesn't contain any items

Podczas Pogańskiej Majówki zorganizowanej 1 i 2 maja w Domu Gerharta i Carla Hauptmannów  można było udać się w podróż przez wieki do korzeni europejskiej kultury.

Ową wyprawę dopełniały dźwięki XIII wiecznej muzyki, granej przez zespół Cornu Cervi z Kopańca  i okraszała Pogańska Biesiada .

Serwowano m.in.  pęczak ze śliwkami i gałką muszkatałową, groch z ziołami likwidującymi przykre następstwa spożywania owego przysmaku. Podczas Pogańskiej Majówki snuto opowieści z Karkonoszy i Gór Izerskich o czasach gdy nowa wiara walczyła o prymat ze starą.

A wszystko to wokół nowej wystawy  Piotra Syposza pt. „Pogaństwo”, którą można oglądać w Muzeum Domu Gerharta i Carla Hauptmannów do 29 maja 2011r.

Autor spogląda na mitologię i sztukę przedchrześcijańską okiem współczesnego człowieka, zafascynowanego dawnymi postaciami, bóstwami i symbolami, które przez nową wiarę nie zostały wykorzenione lecz zaadaptowane.

Nadano im często nowe nazwy,  zostawiając przy tym ich głęboko ukryty sens. Na wystawie zobaczymy eksponaty  inspirowane przedchrześcijańskimi wierzeniami, będące impresją na temat kolebki europejskiej kultury.

Róg obfitości,  zielone bóstwo, alegoria, demon w misce fasoli czy drzewo przodków to tylko niektóre z pieczołowicie wykonanych przez autora eksponatów, wywołujących głęboko ukryte skojarzenia.(Anita Kaczmarska)