×

Oznámení

There is no category chosen or category doesn't contain any items

Jak co roku na Kamiennej rozegrano Mistrzostwa w Kajakarstwie Górskim „AMP Kamienna”.

W 28 już edycji zawodów wzięła rekordowa liczba zawodników. Aż 98 kajakarzy zmierzyło się z rzeką , która uchodzi za jedna z najtrudniejszych  w Polsce.

Choć kajakarzom życzy się „dużo wody pod kajakiem” niestety jej poziom podczas tegorocznych zawodów był bardzo niski. Około godziny 12 rozpoczęła się faza eliminacyjna, a na godzinę 16 organizatorzy zaplanowali fazę finałową, w tym roku rozgrywaną na tym samym odcinku co eliminacje. Stan wody nie pozwalał na rozegranie finału na trudniejszym, wyżej położonym odcinku.

Najlepsi wśród mężczyzn okazali się: Bogdan Sztuka (06:27,36) Edwin Sztuba (suma czasów - 13:08,92) - w kategorii amatorzy. Najszybciej 800 - metrowy odcinek ponownie przepłynęła Małgorzata Liber  (06:53,93 ). W zawodach drużynowych wygrali "Cali w Bieli" w składzie: Robert Szymacha, Małgorzata Liber, Przemysław Kmita, Marcin Powroźnik z łącznym czasem 20:36,24.

Rzeka Kamienna została odkryta dla polskiego kajakarstwa górskiego przez wyprawę eksploracyjną w Karkonosze zorganizowaną w 1983 roku przez Uniwersytecki Klub Kajakowy "Habazie" z Warszawy i Akademicki Klub Turystyki "Watra" z Gliwic.

Tak zachwyciła wszystkich uczestników, że wiosną 1984 rozegrano tu pierwsze zawody. Ten odcinek, zaczynający się nieco poniżej ujścia Szklarki, a kończący się przed pierwszym sztucznym progiem pozostał w programie zawodów do dziś.

Na stronie amp.bystrze.org Urszula Kramarczyk (kajakarka z WAKK "Habazie", wielokrotna Mistrzyni AMP Kamienna (2000, 2001, 2002, 2006) tak pisze o zawodach na Kamiennej : ..."Jeśli jest się kajakarzem górskim na Mistrzostwa na Kamiennej po prostu się przyjeżdża. Oczywiście absolutnie nie trzeba startować. Czasami mam wrażenie że startuje mniej niż 1/3 znajomych mord szwędających się po okolicy. Dlaczego zatem rok w rok spotykają się tam właściwie wszyscy polscy kajakarze? Bo lubią. Nietrywialna rzeka, nietrywialni ludzie, jedyna taka okazja by dorwać wszystkich w jednym miejscu."..

W tym roku zawody swym patronatem objęli: Grzegorz Sokoliński burmistrz Szklarskiej Poręby i Prof. dr hab. inż. Antoni Tajduś Rektor Akademii Górniczo-Hutniczej w Kraków. (tekst. A. Kaczmarska)

WYNIKI: mężczyźni zawodnicy , mężczyźni amatorzy, kobiety, drużyny.

Więcej informacji na stronie:  amp.bystrze.org

ZOBACZ MATERIAŁ FILMOWY Z AMP KAMIENNA 2011