×

Oznámení

There is no category chosen or category doesn't contain any items

Po raz kolejny mieliśmy okazję odkrywać egzotyczne zakątki naszej Ziemi razem z podróżnikami, którzy do nich dotarli.

Gośćmi VI spotkania z cyklu Terra Incognita byli Ania i Robert „Robb” Maciąg.

Jak sami o sobie mówią „dwoje takich… zwyczajnych, podróżujących nie za często, ale za to długo, najchętniej na rowerze lub w góry, ewentualnie na rowerze w góry”. Poznali się w 2005 r. i od tego czasu wspólnie realizują podróżnicze marzenia.

Robb jest laureatem konkursu fotograficznego Onet Duracell 2008, laureatem nagrody TRAVELER miesięcznika „National Geographic”, autorem dwóch książek podróżniczych wydanych z serii Biblioteka Poznaj Świat Wojciecha Cejrowskiego, stałym współpracownikiem miesięcznika „Rowertour”.

Ania i Robert opowiedzieli nam o swojej  ośmiomiesięcznej podróży do Chin jaką przez Syrię, Iran i byłe republiki radzieckie przebyli na rowerach.

Wspomnienia z owej podróży  zatytułowali  „Jedwabna opowieść”.  Przebijała z nich fascynacja ludźmi których spotkali na swej drodze. Ich niezwykłej szczodrości, nawet wśród najuboższych, i przychylności.

Trudy podróży, jakich niejednokrotnie musieli doświadczyć podróżując  na rowerze po niezwykle uciążliwym pustynnym terenie w Iranie, Tadżykistanie czy w Pamirze, schodziły na dalszy plan.

Najważniejsze było spotkanie z ludźmi , których, choć posługują się innym językiem i innymi kodami kulturowymi, za każdym razem łączyło jedno - ciekawość wobec obcych i gościnność.

Spotkanie Terra Incognita to odkrywanie obszarów Ziemi, dawno odkrytych. Opisanych na setki sposobów w książkach, albumach i w filmach.

Jednak słuchając opowieści podróżników, przefiltrowanych przez ich własne doświadczenia ,można te tereny odkryć na nowo. Każda wyprawa jest bowiem inna.

Podczas spotkania z  Anią i Robertem, trwającego ponad 3 godziny, usłyszeć można było wiele niesamowitych historii.

O irańskich parkach, które wieczorem zamieniają się w ogólnomiejski piknik, podczas którego rodziny i znajomi spotykają się aby ze sobą porozmawiać. O Turkmenistanie gdzie wszyscy  zwracają się do siebie „bracie”, a Tom Cruise na reklamie pewnej knajpki gotuje tamtejsze przysmaki.

O Tadżykistanie, gdzie bieda jest tak dojmująca,  że wydano dekret zabraniający organizowania większych wesel, aby rodzina kosztem swego zdrowie a czasami życia nie wyprawiała ich dla kilkuset gości. O praktycznym wymiarze islamu w Pamirze, czy w końcu o Chinach, w których dopiero teraz rozwija się krajowa turystyka. A turyści chińscy to najbardziej ciekawscy a czasem wścibscy podróżnicy. I wiele , wiele innych historii, zapadających głęboko w pamięć.

Zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu terra Incognita. Dzięki opowieściom  podróżników odległe i egzotyczny zakątki Ziemi są na wyciągnięcie ręki.


Zdjęcia „Robb” Maciąga ukazały się m.in. w „National Geographic”, „The Times”, „BikeBoard”. Razem z Anią prowadzi autorską stronę internetową www.ku-sloncu.org.

Organizatorem spotkań jest Referat Promocji Miasta.