×

Oznámení

There is no category chosen or category doesn't contain any items

 

Na przełomie kwietnia i maja tego roku w szwajcarskiej miejscowości St. Urban zostanie uroczyście otwarta ekspozycja "Postać w polskiej rzeźbie XX wieku. Polscy artyści w St. Urban - w cieniu Alp".

Na wystawie tej zaprezentowane zostaną najbardziej znane i cenione prace polskich rzeźbiarzy ostatnich lat – autorów o ustalonej renomie i klasie artystycznej. Podczas tej spektakularnej ekspozycji obejrzeć będzie można 100 niezwykłych dzieł.

 

W cieniu Alp staną więc instalacje artystów znanych daleko poza granicami naszego kraju w tym m.in.: Magdaleny Abakanowicz, Zbigniewa Frączkiewicza, Igora Mitoraja, Adama Myjaka, Jerzego Kędziory , Tadeusza Łodziany, Gustawa Zemły i innych.

Jak opisuje Gertrud Aeschlimann - kurator wystawy, obejrzeć będzie można m.in. ...”12 imponujących rzeźb „headlessfigures“ i „CorteneArmores“ Magdaleny Abakanowicz, między drzewami unoszące się 10 „Balancing Sculptures“ Jerzego Kędziory, monumentalną sztukę Igora Mitoreja, imponujący cykl „21 Eisenmänner“ Zbigniewa Frączkiewicza , 4 filigranowe anioły z brązu Zygmunta Brachmaoskiego, odlewy z brązu Kristofa Nitschego, jak i wiele innych dzieł sztuki...”.

Zbigniew Frączkiewicz to artysta mieszkający w Szklarskiej Porębie od ponad 20 lat. Jest autorem jednego z najważniejszych i najbardziej oryginalnych przedsięwzięć rzeźbiarskich zrealizowanych w ostatnich dziesięcioleciach w Polsce. W tym m.in. cyklu „Żelaźni ludzie”, których dzięki mecenatowi firmy Dorbud S.A., oglądać można na wystawach w całej Europie, w tym w szwajcarskim St. Urban.

 

Niezwykle sugestywni, pełni kontekstów Żelaźni nigdy nie pozostawiają widzów obojętnymi. Wywołują zachwyt, zdumienie, niepokój a nawet zgorszenie. Poruszają głębokie emocje.

 

St. Urban, to kolejne miasto po Mainz, Hanowerze, Fellbach, Worpswede, Pradze, Wrocławiu,Łodzi,Wiedniu czy Berlinie (a także po górach Izerskich), w których Zbigniew Frączkiewicz wystawiał swe prace. Prezentował je również w nieistniejącej już niestety GaleriiF w Szklarskiej Porębie. Artysta realizuje monumentalne rzeźby z kamienia i żelaza. Na co dzień pracuje i tworzy pod Szrenicą. To tu zobaczyć można KRĄG 2000 - AZYL ŻELAZNYCH LUDZI (obecnie na szwajcarskiej wystawie).

Wystawa "Postać w polskiej rzeźbie 20 wieku" jest kontynuacją wieloetapowego przedsięwzięcia Centrum Sztuki Współczesnej z St. Urban mającego na celu przybliżenie szwajcarskiej publiczności dokonań polskich rzeźbiarzy. Współorganizatorem ekspozycji jest Centrum Polskiej Rzeźby w Orońsku. Wernisaż wystawy uświetni swym występem Nigel Kennedy - światowej sławy skrzypek.

Prace naszych artystów będzie można oglądać w cieniu Alp przez cały rok do wiosny 2012 roku.(tekst: Anita Kaczmarska)

 

Więcej informacji o cyklu Żelaźni Ludzie w dziale atrakcje Szklarskiej Poręby.
Więcej informacji o Zbigniewie Frączkiewiczu na stronie artysty: www.zbignief.pl.
Więcej informacji o szwajcarskiej wystawie: www.art-st-urban.com