×

Oznámení

There is no category chosen or category doesn't contain any items

Monografia historyczna Szklarskiej Poręby stała  się czytelniczym hitem w mieście.

Na księgarskim rynku pojawiła się niepostrzeżenie, bez wielkich zapowiedzi i reklamy, a mimo to  jest najczęściej sprzedawaną książką. Mieszkańcy Szklarskiej Poręby są zainteresowani historią swojego miasta.   

Monografia została napisana przez Przemyława Wiatera i Ivo Łaborewicza - dwóch historyków znanych  m.in. z ciekawych wydawnictw dotyczących właśnie miasta pod Szrenicą.  Jest to pierwsze tak obszerne opracowanie dziejów Szklarskiej Poręby. Autorzy nie mieli łatwego zadania. Podchodząc rzetelnie do swej pracy w książce zawarli tylko te informacje, na które natknęli się w zachowanych źródłach i w literaturze.

Wiele dokumentów przepadło w otchłani dziejów. Szczególnie dotkliwa jest strata archiwum gminnego zaginionego po 1945 roku.

Mimo braku wielu tekstów źródłowych powstało fascynujące opracowanie prowadzące nas od samych początków Pisarzowej Poręby, związanej z Walonami i Joannitami w Dolinie Rzeki Kamienna, poprzez panowanie Królestwa Czech, Prus po Republikę Weimarską i III Rzeszę.Osobną część poświęcono dziejom miasta po II Wojnie Światowej. 

Autorzy opisują m.in.  tak charakterystyczną dla tego miejsca historię: szklarstwa, turystki, a także twórców mieszkających pod Szrenicą. 

Niezwykle interesujące są Varia, będące dużą częścią publikacji. Zawarto w nich wiele ciekawych informacji o miejscach, wydarzeniach, tradycjach i ludziach zamieszkujących niegdyś nasze miasto i kształtujących jego historię.

Książka zawiera również wiele ciekawostek jak ”słownik  nazw ulic niemiecko -polskich”.

Monografia Szklarskiej Poręby to kompendium wiedzy o naszym mieście jakiego jeszcze nie było. Jak piszą sami autorzy wokół dziejów naszego miasta  narosło wiele nieprawdziwych legend i mitów. Warto przeczytać tę pozycję aby skonfrontować je z rzeczywistością. Fakty mogą okazać się o wiele ciekawsze niż najwymyślniejsze, ale niesprawdzone historie.

Monografię wydał Związek Gmin Karkonoskich przy wsparciu finansowym Urzędu Miasta w Szklarskiej Porębie. Książka jest dostępna w sprzedaży m.in. w  Księgarni LIBRA w Szklarskiej Porębie (ul. Jedności Narodowej) i w Księgarni Regionalnej AD REM (Jelenia Góra, ul. Okrzei 12). (tekst. Anita Kaczmarska) 

Serdecznie zapraszamy na spotkania z autorami monografii:

  • 29.03. (wtorek) o godz 18 - Antykwariat Pod Arkadami w Jelenie Górze
  • 05.04. (wtorek) o godz 17 - Muzeum C.i G.Hauptmanów w Szklarskiej Porębie
  • 14.04. (czwartek) o godz 15 -sala konferencyjna Książnicy Karkonoskiej w Jelenie Górze

    UWAGA: podczas spotkań książkę będzie można nabyć w cenie promocyjnej !