×

Oznámení

There is no category chosen or category doesn't contain any items

9 stycznia w schronisku „Kamieńczyk” odbyło się  Spotkanie Ludzi Gór.

Tradycją stały się już coroczne  zebrania osób, których praca szczególnie związana jest z okalającymi Szklarska Porębę Karkonoszami i Izerami. Jak zwykle gościli ich w swym szałasie Państwo Janina i Jerzego Sieleccy. Jednak tegoroczne, piąte już spotkanie było wyjątkowe. Po raz pierwszy wręczono bowiem bardzo prestiżową nagrodę Miasta Szklarska Poręba.

Statuetka Ducha Gór została wręczona  Julianowi Gozdowskiemu – legendarnemu Komandorowi Biegu Piastów. Jak podkreślono w laudacji „...Przyznanie nagrody „Ducha Gór” jest wyrazem uznania za determinację, poświęcenie i pracę dzięki której narciarstwo biegowe stało się nie mniej popularne niż narciarstwo zjazdowe, a Polana Jakuszycka i jej trasy stały się sławnym ośrodkiem narciarskim nie tylko w Polsce, ale i zagranicą. Również  dzięki Jego długoletnim staraniom Bieg Piastów należy do grona Woorldlopet  - Światowej Ligi Biegów Długodystansowych, co spowodowało, że nasze miasto i Polana Jakuszycka stały się znane na całym świecie. ...”. Pełny tekst laudacji.

Pięcioosobowa kapituła, której przewodniczył burmistrz Szklarskiej Poręby Grzegorz Sokoliński, jednogłośnie wybrała Juliana Gozdowskiego na pierwszego laureata statuetki „Ducha Gór”. Nagroda Miasta Szklarska Poręba będzie przyznawana co roku i ma wyróżniać osoby, stowarzyszenia bądź instytucje, które szczególnie przyczyniły się do promocji naszego miasta w kraju i na świecie.

Statuetka autorstwa Grzegorza Pawłowskiego wykonana jest z metalu na wzór najstarszego wizerunku Ducha Gór  pochodzący z 1561 roku. Liczyrzepa stoi na nieociosanym granicie wydobywanym z naszych gór. Statuetka ma niezwykle prestiżowy charakter, jest przy tym oryginalna i świetnie się prezentuje.

Podczas spotkania Stowarzyszenie Promocji i Rozwoju Pogórza i Gór Izerskich „Zakwisie” wręczyło również „Izerski Kryształ” -  nagrodę, którą co roku uhonorowani są ludzie przyczyniający się do rozsławienia Gór Izerskich. W tym roku powędrowała do Karkonoskiej Grupy GOPR, Dominika Dębińskiego – organizatora Festiwalu  Muzyki Dawnej w Świeradowie Zdroju i  do Milosza Kirchnera – czeskiego fotografa, laureata nagrody UE za cykl 12 zdjęć z  Gór Izerskich.

Tegoroczne Spotkanie Ludzi Gór, podobnie jak w poprzednich latach, miało oficjalny, ale jednocześnie przyjacielski charakter. Osoby, które ukochały góry i nasze miasto na tyle aby związać się z nim zawodowo, znają się na co dzień bardzo dobrze.

Uroczystego charakteru spotkaniu nadała obecność biskupa Stefana Cichego, który wszystkim obecnym w tym m.in.: przewodnikom górskim, goprowcom , właścicielom schronisk  życzył „błogosławieństwa  bożego w nadchodzącym roku”. Wszyscy zebrani przełamali się również opłatkiem, życząc sobie wszystkiego najlepszego. Następne spotkanie za rok.

tekst: Anita Kaczmarska, foto: Zbigniew Trylański i Feliks Rosik