Bieg Piastów otrzymał Certyfikat Polskiej Organizacji Turystycznej dla Najlepszego Produktu Turystycznego w 2010.
Na VIII edycję konkursu „Na najlepszy produkt turystyczny” zgłoszono, zgodnie z regulaminem,  42 produkty. Kapituła przyznała najlepszym produktom turystycznym dziesięć Certyfikatów POT-u, w tym właśnie najstarszej i największej imprezie narciarstwa biegowego w Polsce.  Bieg Piastów odbywa się w Jakuszycach już od 34 lat i cieszy się coraz większą popularnością.

Niezwykle malownicze, świetnie przygotowane trasy; organizacja Biegu na najwyższym światowym poziomie przyczyniły się do tego, że od 13 czerwca 2008 roku BIEG PIASTÓW jest członkiem WORLDLOPPET  (Worldloppet Ski Federation) - Światowej Ligi Biegów Długodystansowych, do której należy obecnie piętnaście biegów z całego świata. Ta najstarsza impreza narciarstwa biegowego w kraju została doceniona również w zeszłym roku. W 2009 Bieg Piastów zdobył tytuł Masowej Imprezy Roku 2009 w 75. Plebiscycie Przeglądu Sportowego.

Szklarska Poręba to największy w Polsce i Europie Środkowej ośrodek narciarstwa biegowego, oferujący prawie 150 km tras. Polana Jakuszycka i trasy narciarskie w Górach Izerskich dzięki wyjątkowemu mikroklimatowi, charakteryzują się dużymi opadami śniegu i wyjątkową długością jego zalegania. Uprawianie narciarstwa klasycznego możliwe jest już w listopadzie i trwa nawet do maja. Te warunki oraz świetna organizacja Biegu Piastów przyczyniły się do tego, że 4 czerwca na kongresie w tureckiej Antalyi Międzynarodowa Federacja Narciarska FIS oficjalnie przyznała Szklarskiej Porębie organizację zawodów z serii Pucharu Świata w biegach narciarskich w 2012 roku. Impreza odbędzie się w lutym w Szklarskiej Porębie - Jakuszycach.