×

Oznámení

There is no category chosen or category doesn't contain any items

AKCJA SPOŁECZNA: porządkowanie cmentarza ewangelickiego

Spotykamy się w sobotę 19 września o godz. 10 przed bramą cmentarza przy ul. Waryńskiego by spełnić obywatelski obowiązek wobec dawnych mieszkańców Schreiberhau. Zabytkowy cmentarz ewangelicki w Szklarskiej Porębie Dolnej to wyjątkowe miejsce spoczynku dawnych mieszkańców. Założony w 1844 roku, z ostatnimi pochówkami w 1946 roku, stał się ostatnim przystankiem na ziemskiej drodze życia dla wielu przedstawicieli kolonii artystów oraz artystów i rzemieślników szkła, związanych z Hutą Szkła Kryształowego JÓZEFINY. Spoczęli tutaj m. in. Carl Hauptmann — filozof i literat i Wilhelm Bölsche — pisarz i biolog, popularyzator idei ochrony przyrody.

Akcja to nie tylko porządkowanie, ale też oddanie szacunku zasłużonym dla regionu — ocalenie od zapomnienia miejsca kulturowo ważnego dla Śląska.

Na początek usunąć należy nadmiernie wybujałą zieleń. Na miejscu będą podstawowe narzędzia pracy, lecz ze względu na ograniczoną ich ilość, warto wziąć własne. Potrzebne będą przede wszystkim grabie, sekatory i rękawice. Po zakończeniu pracy — zapewniony poczęstunek i napoje przy ognisku, dla wspólnej integracji i wspomnień.

Akcja zainicjowana przez wolontariuszy z Niemiec — Przyjaciół Dolnego Śląska, przy wsparciu Miasta Szklarska Poręba oraz Miejskiego Ośrodka Kultury, Sportu i Aktywności Lokalnej.

Koordynacja: Miejski Ośrodek Kultury, Sportu i Aktywności Lokalnej w Szklarskiej Porębie, tel. 75 717 36 14 wew. 23, e-mail Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Sprzątanie cmentarza ewangelickiego