Zespół Szkół Ogólnokształcących i Mistrzostwa Sportowego im. J. I. Sztaudyngera

ul.Obrońców Pokoju 17 58-580 Szklarska Poręba
tel/fax 75 717-22-06

www.zso-szklarska.com
e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

 

Aktualności:

 • Matura - u nas hurrra ! I wreszcie po pełnym nerwów oczekiwaniu 30 czerwca do szkół dotarły wyniki tegorocznego egzaminu maturalnego. Mimo wszelkich obaw i stresów wyniki wypadły bardziej niż zadowalająco. Ze wszystkich przedmiotów obowiązkowych wypadliśmy lepiej od średniej wojewódzkiej w zakresie LO. Czytaj więcej...

 • Medale dla naszych uczniów - biathlonistów. Pasjonujemy się startami  na światowych arenach biathlonowych Agnieszki Cyl,  naszej absolwentki i najlepszej obecnie polskiej biathlonistki ( 22 miejsce w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata w tym sezonie) ale już wyrastają nam jej następczynie.
  W Zakopanem w dniach 27-30 czerwca odbyły się Mistrzostwa Polski w biathlonie letnim oraz Centralne Zawody Młodzików. Na strzelnicy w Kościelisku pojawili się seniorzy, juniorzy, juniorzy młodsi i młodzicy - ponad 200 zawodników z 16 klubów. Czytaj więcej....

 • Grupa uczniów ZSO i MS w Szklarskiej Porębie doskonali swój warsztat fotograficzny na zajęciach zorganizowanych w ramach Projektu „Rozwiń skrzydła”. Prezentowaliśmy już ich zdjęcia wykonane podczas festynu mikołajkowego. Tym razem młodzież „obfotografowała” Turniej Miast (Szklarska Poręba – Augustów – Trójka) oraz uczestników Slalomu Retro.
  Wykorzystanie możliwości fotografii cyfrowej to m.in. łatwe przejście do zdjęć czarno-białych z wielką gamą narzędzi do korekty obrazu. Zadanie tylko z pozoru wydaje się proste – ważny jest dobór zdjęcia, odpowiednie oświetlenie, kadrowanie itd. A także postać czy przedmiot na zdjęciu. I to właśnie zdecydowało, że zdjęcia ze Slalomu Retro (te stroje, ten sprzęt…), jako czarno-białe lub w sepii, zamieściliśmy w naszej galerii. Można ją obejrzeć tutaj.
  Zapraszamy również do zobaczenia pozostałych galerii – wejście…

 • Od września 2009r. w szkole jest realizowany projekt unijny dotyczący zajęć pozalekcyjnych pod nazwą "Rozwiń skrzydła". Ma on na celu rozwijanie kompetencje kluczowych, pozwoli zdobywać dodatkowe umiejętności i podnosić kwalifikacje, a także rozwijać za interesowania uczniów.

  więcej : www.rozwin-skrzydla.com 

Organizacja szkoły :

Zespół Szkół Ogólnokształcących i Mistrzostwa Sportowego to:
- edukacja zakończona egzaminem gimnazjalnym - Gimnazjum i Gimnazjum Mistrzostwa Sportowego

- edukacja zakończona maturą - Liceum Ogólnokształcące i Szkoła Mistrzostwa Sportowego (biathlon, biegi narciarskie)

Historia szkoły:

Historia szkoły rozpoczyna się we wrześniu 1992 roku. W wyniku porozumienia władz miejskich i wojewódzkich zostało przez kuratora jeleniogórskiego powołane Liceum Ogólnokształcące w Szklarskiej Porębie. Pierwsza klasa w dniu rozpoczęcia nauki - 1 września 1992 r. liczyła 33 osoby, a zajęcia odbywały się w budynku Szkoły Podstawowej nr 5.
Dyrektorem Szkoły został pan Zbigniew Misiuk - uczył również matematyki i fizyki.
Większość przedmiotów uczyli nauczyciele pracujący jednocześnie w szkole podstawowej.

W 1994 roku liceum zostało przeniesione do wyremontowanego budynku przy ulicy 11  Listopada 2.

W maju 1996 roku do egzaminu dojrzałości przystąpili pierwsi abiturienci liceum.

Ponieważ nasza okolica sprzyja uprawianiu sportów zimowych W 1997 roku na bazie Liceum powstała Szkoła Mistrzostwa Sportowego w Biathlonie. Utworzenie klasy sportowej usprawniło organizację treningów sportowcom, którzy do tej pory byli uczniami klasy ogólnej.

Reforma szkolnictwa spowodowała powstanie gimnazjów. Ponieważ pierwszym pomysłem reformatorów było rozdzielenie szkół podstawowych ( od tej chwili 6-klasowych) i gimnazjów, w Szklarskiej Porębie gimnazjum zaczęło funkcjonować razem z liceum. We wrześniu 1999 roku powstał Zespół Szkół Ogólnokształcących, w skład którego oprócz Liceum i Szkoły Mistrzostwa Sportowego weszło Gimnazjum. Pierszy rok Zespół funkcjonował w dwóch budynkach - Gimanzjum przy ul.Obrońców Pokoju 17 a Liceum i SMS  przy ul.11 Listopada 2.

Ponieważ zespół szkół liczył o wiele więcej uczniów niż SP 5 rozsądnym rozwiązaniem była zamiana budynków i tak od września 2000 roku Zespół Szkół Ogólnokształcących i Szkoła Mistrzostwa Sportowego w Biathlonie zaczęła funkcjonować w całości w budynku przy ul.Obrońców Pokoju 17 a SP 5 została przeniesiona do budynku przy ul.11 Listopada 2. Liceum powróciło do budynku, w którym zaczynało swoje istnienie. 

Rok 2002 od początku był pod znakiem nadania imienia szkole. Po dwóch latach intensywnych działań sprawa patrona znalazła finał - od pierwszego września zespół szkół ma wreszcie patrona - JANA SZTAUDYNGERA. 14 października 2002 odbyła się z udziałem znamienitych gości uroczystość nadania szkole - Zespołowi Szkół Ogólnokształcących i Szkole Mistrzostwa Sportowego w Biathlonie w Szklarskiej Porębie - imienia Jana Izydora Sztaudyngera.

Rok szkolny 2003/2004 został ogłoszony w szkole "Rokiem Sztaudyngerowskim", a w kwietniu 2004 r. odbyła się wielka uroczystość setnej rocznicy urodzin patrona.
Ponieważ  chcąc odnosić sukcesy sportowe trzeba zacząć przygodę ze sportem jak najwcześniej, podjęto decyzję o powołaniu od września 2005 r. Gimnazjum Mistrzostwa Sportowego. Klasa I i II to klasy ogólnosportowe, natomiast klasa III specjalizuje się w biathlonie i biegach narciarskich.  Od września 2007 r. oferta sportowa szkoły poszerzyła się o narciarstwo biegowe a co za tym idzie zespół szkół zmienił nazwę na Zespół Szkół Ogólnokształcących i Mistrzostwa Sportowego im. Jana Izydora Sztaudyngera w Szklarskiej Porębie.

Nasza szkoła wychowała wielu znakomitych sportowców osiągających sukcesy na arenie krajowej i międzynarodowej. Sylwia Bogacka, Agnieszka Cyl (z domu Grzybek), Magdalena Nykiel czy Krzysztof Pływaczyk to nazwiska, które możemy usłyszeć w sportowych relacjach telewizyjnych z zawodów strzeleckich czy biathlonowych.

zobacz:  www.zso-szklarska.com/medale.html

Szkoła to nie tylko sport, nie należy zapominać o uczniach i absolwentach liceum ogólnokształcącego, którzy świetnie sobie radzą kontynuując naukę na studiach, często również zagranicznych.

Szkoła ponadgimnazjalna daje możliwość kontynuowania nauki młodzieży ze Szklarskiej Poręby bez konieczności męczących i czasochłonnych dojazdów do szkół poza miastem.