×

Oznámení

There is no category chosen or category doesn't contain any items

Rady na bioodpady

Wszystko, co wyrzucamy, nazywamy śmieciami i traktujemy jako zło konieczne. Tymczasem wiele z tego, co ląduje w koszach na śmiecie, jest POŻYTECZNE. Wszystko zależy od tego, co się z tym dzieje. Używane ciuchy, szkło, sprzęty AGD i RTV już potrafimy oddawać do odpowiednich miejsc, sprzedawać lub oddawać w drugie ręce.
Z odpadkami biologicznymi jest trochę gorzej. Posiadacze przydomowych ogródków wiedzą jaki to skarb i często kompostują swe organiczne śmieci do nawożenia gleby. Tymczasem możemy przysłużyć się wszyscy naszemu środowisku i zmniejszyć hałdy na wysypiskach. Wystarczy biologiczne resztki naszej egzystencji wrzucać do specjalnego pojemnika, zamiast mieszać ze wszystkimi pozostałymi śmieciami.

Najlepiej do tego posłuży specjalny brązowy pojemnik na BIOODPADY. Można go otrzymać za DARMO. Związek Gmin Karkonoskich przekazał Miastu Szklarska Poręba 1000 pojemników: 500 sztuk 120-litrowych i 500 sztuk 240-litrowych. Wciąż jest kilkaset do wzięcia.

Dla mieszkańców którzy nie mają możliwości odbioru pojemnika z PSZOKu dostarczy je MZGK. Zgłoszenia na zapotrzebowanie w pojemnik z dowozem przyjmowane będą do 31.10.2022 pod numerem 75 75 47 733. Pojemniki będą dostarczane w listopadzie.

Pojemniki są bezpłatne, ale nie za nic ;), aczkolwiek warunki łatwo spełnić:
1. trzeba być mieszkańcem Szklarskiej Poręby,
2. należy złożyć deklarację o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami,
3. nie można korzystać z ulgi za kompostownik,
4. trzeba regularnie wnosić opłaty za gospodarowanie odpadami.

Pojemniki wydawane są w Punkcie Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK) przy ulicy 1 Maja 53 w godzinach jego działania.

Na pytania odpowiedzi udzieli Elżbieta Drożniak, Inspektor ds. Gospodarki Odpadami przez telefon pod numerem: 757 547 733.

Zobacz także 1000 × BIO.